StoryEditorKuchnia na Wielkanoc

Pascha wielkanocna - poznaj jej historię i przepis!

Pascha wielkanocna to słodki deser, który może zastąpić sernik. Jest popularna głównie na wschodzie Europy, ale bardzo często pojawia się na stołach również w Polsce. Jaka jest historia tego deseru? Czego potrzeba by go przygotować?

Co to jest pascha wielkanocna? 

Wielkanocna pascha to deser w kształcie ściętej piramidki, który przyrządza się z sera. Jest popularna głównie w krajach, w których dominuje prawosławie - w Ukrainie, Białorusi czy Rosji, jednak nie jest związana ściśle z tą kulturą i wiele osób decyduje się na zaadaptowanie jej również na katolicką Wielkanoc, ponieważ ma elementy symboliki chrześcijańskiej.

Jakie znaczenie symboliczne ma pascha? 

Każdy element paschy wielkanocnej ma swoje znaczenie symboliczne. Ważny jest kształt - musi to być piramida ze ściętym czubkiem, która ma symbolizować grobowiec zmartwychwstałego Chrystusa. W wielu domach na wschodzie paschę ozdabia się literami XB, które są skrótem od słów “Chrystus zmartwychwstał”, zapisanych w cyrylicy. Składniki tego deseru również mają symboliczne znaczenie. Mleko i jajka mają oznaczać odrodzenie, cukier i bakalie dobrobyt. Ważne jest także, by podczas dekorowania paschy nie zasłonić jej białego koloru – on symbolizuje szaty zmartwychwstałego Jezusa

Jak zrobić paschę na Wielkanoc? 

Składniki

  • 500 g tłustego twarogu 
  • 4 żółtka 
  • 0,5 szklanki śmietany 30% 
  • 100 g masła 
  • 150 g cukru pudru 
  • 80 g rodzynek 
  • 50 g migdałów  
  • 1 pomarańcza  
  • 50 ml rumu (opcjonalnie) 

Przygotowanie

Umieść żółtka w misce i ucieraj je z cukrem pudrem przez około 5 minut. Następnie dodaj śmietanę i zmiksuj, by połączyć składniki. Masę przelej do garnka i podgrzej, aż się zagotuje. Zdejmij z ognia i wystudź. Przygotuj bakalie: rodzynki zalej rumem lub gorącą wodą, a następnie odłóż, by ociekły. Pomarańczę sparz wrzątkiem i zetrzyj z niej skórkę. Połącz skórkę z pomarańczy, rodzynki oraz migdały. 

Twaróg dokładnie zmiel, by był gładki. Dodaj do niego ostudzoną masę z żółtek oraz masło i zmiksuj całość. Dodaj bakalie, wymieszaj. Przełóż powstałą masę do naczynia w formie ściętej piramidy (możesz użyć także np. czystej doniczki lub sitka) i dociąż talerzykiem. Odstaw do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Przed podaniem udekoruj.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 10:33