StoryEditorTradycyjne dania świąteczne

Przepis na świąteczne pierogi z kapustą i grzybami z talizmanem na szczęście

Pierogi to zdecydowanie danie, którego na świątecznym stole nie może zabraknąć! Zwykle na Boże Narodzenie wybieramy te klasyczne, z kapustą i grzybami, które świetnie smakują, popijane czerwonym barszczem. Jak je zrobić? Jak ukryć w nich talizman na szczęście?

Dlaczego w pierogach pownien znaleźć się talizman? 

Tradycja jedzenia z ukrytym talizmanem występuje w wielu kulturach. Opiera się na prostym założeniu: osoba, w której porcji znajdzie się talizman, może liczyć na to, że los będzie jej sprzyjał w najbliższym czasie. W wielu polskich domach taki zwiastun szczęścia ukrywa się często właśnie w pierogach! Tradycyjnie przyjmuje on formę jednogroszowej monety, uprzednio wyparzonej we wrzątku. W zależności od tego, ile osób będziemy gościć przy wigilijnym stole, w pierogach można ukryć jedną lub więcej monet. Szczęściarze, którzy znajdą je na talerzu, według przesądu, w najbliższym czasie nie będą musieli martwić się o sprawy finansowe. Warto jednak ostrzec domowników wcześniej, że w daniu mogą znaleźć niespodziankę, by zamiast dobrego losu nie sprowadzić na nich przykrego wypadku! 

Jak zrobić pierogi z kapustą? Tradycyjny przepis 

Składniki: 

  • 0,5 kg mąki, 
  • 1 łyżeczka soli, 
  • 50 g roślinnej margaryny, 
  • 250 g wrzącej wody, 
  • 0,5 kg kapusty kiszonej, 
  • 5 dag suszonych grzybów, 
  • 1 średnia cebula, 
  • 2 łyżki oleju, 
  • łyżeczka mąki, 
  • sól, pieprz. 

Przygotowanie

Szykowanie wigilijnych pierogów należy zacząć od przygotowania farszu. Dzień wcześniej namocz suszone grzyby, a następnie ugotuj je w tej samej wodzie. Kapustę ugotuj do miękkości i odciśnij. Posiekaj drobno oba składniki. Cebulę pokój i podsmaż na patelni. Dodaj kapustę i grzyby, dopraw solą i pieprzem. Jeśli farsz będzie za rzadki, podpraż nieco mąki na suchej patelni i dodaj do nadzienia do pierogów. Jeśli przygotowujesz pierogi z talizmanem, pamiętaj wrzucić grosik do farszu! 

Mąkę przesiej do dużego naczynia. Dodaj margarynę i sól, zalej wrzątkiem. Odstaw na 15 minut. Gdy nieco przestygnie, wyrób je ręką. Odstaw na kolejne 10-15 minut. Po tym czasie rozwałkuj i szklanką lub formą wycinaj koła. Do środka nakładaj farsz, sklej dokładnie. Pierogi gotuj w osolonym wrzątku. 

Według tego samego przepisu możesz przygotować również uszka.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 20:22