Jakie przyprawy dodać do grzańca?
Klasycznie grzaniec przygotowuje się z czerwonego wina, zwykle półwytrawnego lub półsłodkiego. Sekret tkwi jednak w doborze przypraw i składników. To one dodadzą słodyczy lub wytrawności, a także pikantności. Spotęgują również efekt rozgrzewania.
Do klasycznego grzańca najlepiej użyć przypraw korzennych, takich jak:
- cynamon,
- goździki,
- anyż,
- gałka muszkatołowa.
Świetnie skomponuje się z nimi także imbir. Z kolei jeśli chcemy przygotować grzaniec w stylu skandynawskim, możemy dodać do niego migdały czy rodzynki.
Jak podawać grzane wino?
Grzane wino smakuje doskonale, gdy jego smak przełamany jest cytrusową nutą. Z tego powodu warto dodać do grzańca plaster pomarańczy, świeżo wyciśnięty sok lub chociaż skórkę tego owocu. Miłośnicy cytrusowych smaków mogą poeksperymentować z dodawaniem do napoju również cytryny lub soku z niej. Z kolei fani słodyczy z pewnością ucieszą się, jeśli do grzanego wina dodamy nieco miodu lub cukru trzcinowego. Możemy również dodać odrobinę wanilii.
Ciekawym sposobem na podanie grzanego wina jest serwowanie go ze świeżymi owocami. Nie muszą to być pomarańcze, ale np. brzoskwinie czy mandarynki. Można także sięgnąć po owoce suszone, np. plastry jabłek czy śliwki.
Sekretem podawania grzańca jest to, by napój jak najdłużej zachował wysoką temperaturę. Dlatego możemy podawać go w specjalnych kamionkowych naczyniach. Jednak grzane wino będzie równie dobrze smakowało w zwykłym kubku.
Jak przygotować klasyczny grzaniec?
Składniki:
- 0,5 litra czerwonego wina
- cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir
- 1 pomarańcza
- kilka łyżek miodu
Przygotowanie:
Wino przelej do garnka i podgrzej na małym ogniu. Gdy zacznie robić się ciepłe, dodaj przyprawy: cynamon, kilka goździków, nieco gałki muszkatołowej oraz imbir. Pomarańczę umyj i pokrój na plastry. Dodaj do wina. Rozpuść w grzańcu kilka łyżek miodu jeśli chcesz, by napój był słodszy. Podgrzej, by wino było gorące, ale pilnuj, by go nie zagotować. Podawaj od razu.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements