Własna firma prowadzona na wsi ma wiele zalet. Brak większej konkurencji, możliwość wykorzystania własnych zasobów produkcyjnych i lokalowych, walory krajobrazowe.
Jaki biznes na wsi się opłaci?
Tak naprawdę nie ma tutaj ograniczeń. Poradzi sobie młoda przedsiębiorcza kobieta z pasją, jak i zaradny mężczyzna z zacięciem budowlanym. Młoda mama z dziećmi i osoby w dojrzałym wieku, które mają dość pracy na etacie lub chcą się przebranżowić. W cenie jest zatem i działalność produkcyjna, handlowa i usługowa.
Żywność ekologiczna
Pierwszy pomysł nasuwa się sam – uprawa warzyw i owoców, jajka od „szczęśliwych" kur, ekomięso. Ten wariant wymaga zwiększenia skali upraw i hodowli zwierząt. Obecnie, mamy w Polsce trend lansujący modę na zdrową żywność pochodzącą od niewielkich lokalnych producentów, najlepiej ekologiczną. Wzięciem więc cieszą się produkty z ogródka, ale też miód, jaja, wyroby mięsne, ryby i sery własnej roboty. Można je sprzedawać za pomocą lokalnych grup i kooperatyw, na bazarkach i w sklepach ze zdrową żywnością.
Rękodzieło
Wieś sprzyja pracom rękodzielniczym. Produkty hand-made, czyli własnoręcznie wykonane w domu, to przedmioty cieszące się wielkim powodzeniem. Piękna ceramika, biżuteria, zabawki, kartki okolicznościowe, bukiety, plakaty – to tylko mały ułamek tego, co można wykonać samemu w domu i sprzedać na targach lub w sieci za pośrednictwem portali aukcyjnych i serwisów ogłoszeniowych.
Zioła, balsamy, świece
Wraz z trendem na zdrowe odżywianie, przyszła moda na ekokosmetyki. Wiele kobiet samodzielnie robi balsamy, antyperspiranty, kremy, olejki do aromaterapii, a nawet perfumy. Nie ma przeszkód, aby korzystać z dobrodziejstw pobliskiego lasu czy łąki. Zioła, kwiaty i owoce mogą posłużyć za naturalną bazę. Atrakcyjnym pomysłem jest wykonywanie naturalnych świec z drobinkami darów natury.
Centrum ogrodnicze
Dla miłośników sadzenia, ukorzeniania, rozmnażania roślin najlepszym pomysłem będzie centrum ogrodnicze, w którym można sprzedawać kwiaty, drzewa i krzewy, ziemię ogrodową i sadzonki. A dlaczego nie pójść o krok dalej i dodać do swojej oferty doniczki, pergole, konewki i ozdoby do ogrodu?
Drewniany biznes
Jeśli Twoją pasją jest drewno, warto spieniężyć swoje umiejętności, ponieważ moda na drewniane ozdoby i wykończenia wnętrz nie przemija. Za pośrednictwem Internetu i tzw. poczty pantoflowej można reklamować swoje usługi. Drewniane piaskownice, altany, place zabaw, huśtawki, tarasy, zadaszenia, domki narzędziowe, domki na drzewie – możliwości i potrzeb jest wiele.
Firma budowlano-remontowa
Na wsi buduje się coraz więcej mieszkańców miast, którzy coraz chętniej wybierają wiejskie tereny jako sposób na kontakt z naturą. Zapotrzebowanie na usługi budowlane i remontowe jest całkiem spore. Wykończenie domu z dobrą ekipą to wisienka na torcie i sposób na szybsze zamieszkanie w nowym domu. W tym temacie liczy się terminowość, rzetelność, co pozwala wyróżnić się wśród konkurencji. Tutaj potrzebne będą narzędzia i sprzęt, ale inwestycja powinna szybko się zwrócić.
Agroturystyka
Jeśli mieszkasz w miejscowości, która słynie z pięknych krajobrazów, ma wyjątkowo przyjazną faunę i florę, jezioro, morze, las lub góry w pobliżu dobrze jest zastanowić się nad założeniem agroturystyki. Wynajmowanie pokojów i serwowanie wiejskich posiłków to całkiem opłacalny biznes. Dodatkowe atrakcje jak sauna, plac zabaw, grill czy bliskość zwierząt uatrakcyjniają ofertę. Mieszkańców miast na wieś przyciąga cisza, świeże powietrze oraz możliwość kontaktu ze zwierzętami. W tym punkcie warto wspomnieć o swojej hodowli koni. Nauka jazdy konnej pod okiem instruktora i hipoterapia to niezwykle modne sposoby na przyciągnięcie klienta. Hodowla koni wymaga inwestycji. Potrzebny jest wybieg, pastwisko, stajnia, produkty do pielęgnacji, siodła, uzdy i wędzidła.
Działalność internetowa
Wieś sprzyja także pracy online. Nie wychodząc z domu, można pracować jako programista, grafik, copywriter, sprzedawca sklepu internetowego, tłumacz, księgowa. Warto pomyśleć nad założeniem własnego sklepu internetowego. Taka firma nie wymaga wielu kosztów, bo nie trzeba płacić za wynajem lokalu. Jedyna inwestycja do dobry komputer, biurko, fotel i oświetlenie.
Spotkania dla kobiet
Minisiłownia, zajęcia z jogi i pilatesu, wspólny fitness? W każdej wsi znajdą się chętne do spotkań i wspólnego dbania o kondycję kobiety. Może warto wykorzystać potencjał lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich i prowadzić te zajęcia w budynku wiejskim? Inne pomysły to rozmaite warsztaty (w zależności od wykształcenia i umiejętności pomysłodawców): psychologiczne, rękodzielnicze, fotograficzne, taneczne, kulinarne, dietetyczne – rozwiązań jest bez liku!
Profesjonalne czyszczenie
Sporo osób potrzebuje skutecznej pomocy przy czyszczeniu tarasów, dachów i elewacji domów np. z sadzy. Generalnie, napływowi mieszkańcy wsi chętnie posiłkują się także pomocą w sprzątaniu domów. Warto rozważyć założenie firmy sprzątającej, która obsłuży domowe pielesze, ale i bardziej zaawansowane tematy wymagające siły i profesjonalnego sprzętu.
Jak sfinansować inwestycję?
Nie każdy dysponuje kapitałem na rozpoczęcie swojego biznesu. Na szczęście można skorzystać z różnych form wsparcia finansowego, np. dotacji czy leasingu sprzętu rolniczego.
Dofinansowanie działalności prowadzonej na wsi
Warto śledzić doniesienia z urzędów pracy, by wykorzystać możliwości, jakie niosą dofinasowania. Do tej pory można było uzyskać dotację na bezzwrotne jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej; pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, istnieje także możliwość ubiegania się o tzw. „premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, czyli wsparcie udzielane ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Angelika Drygas
Fot. envato elements