StoryEditorŚwiadczenie 500 plus

800 plus i darmowe autostrady od nowego roku? Co jeszcze obiecał Jarosław Kaczyński?

15.05.2023., 14:00h
Przed wyborami robi się naprawdę gorąco. Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości padły poważne obietnice. Czy rzeczywiście od nowego roku zamiast 500 zł będzie obowiązywać nowa stawka wsparcia?

W niedzielę 14 maja prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podwyższenie kwoty świadczenia 500 Plus o 300 złotych. Nowe stawki miałyby obowiązywać od nowego roku. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił natomiast, że na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się tymi propozycjami Prawa i Sprawiedliwości. W planach jest przyjęcie harmonogramu prac. Chodzi o to, aby projekty zostały uchwalone jeszcze w obecnej kadencji.

To nie koniec obietnic, zapowiedziano także:

  • bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia: – Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia – mówił prezes PiS (cyt. za PAP).
  • zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych: –Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe to, jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy – można było usłyszeć podczas konwencji (cyt. za PAP).

Waloryzacja 500 plus

Okazuje się, że lewica o waloryzacji 500+ czy o darmowych lekach wspominała już od dawna. Wszystko dlatego, że program 500 plus sporo stracił na wartości z powodu wysokiej inflacji.

800 plus – jak się odbije na gospodarce?

Rodzi się zasadnicze pytanie – kto zapłaci za 800 plus? Czy taka decyzja może skończyć się źle dla polskiej gospodarki? Jedną z konsekwencji może być wysoka inflacja. – Im wyższa inflacja, tym bardziej pomaga ona budżetowi. To oznacza, że można wydawać więcej na programy socjalne – tłumaczy w rozmowie z money.pl ekonomista, Rafał Mundry, pytany o źródła finansowania waloryzacji 500 plus (cytat za money.pl).

– Dla mnie też wprowadzanie teraz tego programu ma bardzo negatywne skutki ekonomiczne. Inflacja w Polsce nadal jest na podwyższonym poziomie i ten program przyczyni się do jeszcze większego wzrostu inflacji. Zresztą kilka miesięcy temu przyznawał to sam prezes Kaczyński, który komentując doniesienia o waloryzacji 500 plus do 700 plus, powiedział, że jest to niemożliwe, bo jest proinflacyjne w tym aspekcie. Zgadzam się z prezesem. To będzie duży impuls proinflacyjny –stwierdza założyciel, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych Sławomir Dudek (cytat za money.pl).

Rządowy program "Rodzina 500+"

Świadczenie weszło w życie 1 kwietnia 2016. Jego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tej kwoty nie trzeba odprowadzać podatków. Prawo do wsparcia jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

image
Wsparcie dla rodzin

Kiedy składać wniosek o 500 plus w 2023 roku? Nie przegap terminu!

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envto elements

Źródło: PAP, money.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 05:47