StoryEditorUwaga, kredytobiorco!

Będą wakacje kredytowe na 2024 rok: dla kogo i jakie warunki?

Urzędująca Rada Ministrów przyjęła przepisy, na mocy których program wakacji kredytowych wydłużono do 2024 roku. Oznacza to, że część kredytobiorców będzie mogła odetchnąć z ulgą i zawiesić spłatę na określonych warunkach. Czego one dotyczą? Kto może liczyć na wakacje kredytowe w 2024 roku? Jak się one mają do kwoty spłacanego kredytu?

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? 

Wakacje kredytowe polski rząd wprowadził w 2022 roku, kiedy galopująca inflacja oraz stopniowe podnoszenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski spowodowały wzrost rat kredytów o nawet 100 proc. Decyzją Rady Ministrów z 24 października 2023, ta ulga będzie obowiązywała również w 2024 roku. Mogą z niej skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny, zaciągnięty w złotówkach przed 1 lipca 2022. Maksymalna kwota kredytu, do której można skorzystać z wakacji, to 800 tys. zł. 

Wakacje kredytowe 2024 – od jakiej kwoty obowiązują? 

W zależności od tego, na jaką kwotę zaciągnięty został kredyt, warunki wakacji kredytowych nieco się różnią. Jak poinformowano na stronie kancelarii premiera: 

  • Jeśli Twój kredyt wynosi do 400 tys. zł – nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków, by skorzystać z wakacji kredytowych. 
  • Jeśli Twój kredyt wynosi od 400 do 800 tys. zł program będzie dostępny tylko w przypadku, gdy koszt obsługi kredytu, czyli rata kapitałowa i odsetkowa, przekracza 50 procent dochodu gospodarstwa domowego. Brany będzie pod uwagę średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku. 

Jak działają wakacje kredytowe? 

Dzięki wakacjom kredytowym, kredytobiorca może zawiesić swoje zobowiązanie wobec banku łącznie na cztery miesiące w roku: 

  • 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2024 r.); 
  • 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2024 r.); 
  • 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2024 r.); 
  • 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2024 r.). 

W okresie wakacji kredytowych nie trzeba spłacać zobowiązania ani w części kapitałowej, ani odsetkowej. To od kredytobiorcy zależy, ile miesięcy ulgi wykorzysta i kiedy. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. 

Dokładne informacje o tym, w jaki sposób skorzystać z wakacji kredytowych, podane są na stronach poszczególnych banków. Większość z nich umożliwia składanie wniosków o zawieszenie rat w placówkach, drogą mailową oraz przez bankowość elektroniczną

Ilu Polaków skorzysta z wakacji kredytowych? 

Jak poinformowała kancelaria premiera, pod koniec września 2023 z wakacji kredytowych korzystało około milion kredytobiorców, czyli ok. 57 proc. wszystkich zobowiązań zaciągniętych na kupno mieszkania w polskiej walucie było objętych tą ulgą. Rząd szacuje, że dzięki przedłużeniu programu na rok 2024 skorzysta z niego jeszcze więcej osób - nawet ok. 1,7 mln. Szacunkowa łączna wartość kredytów do objęcia wakacjami to około 268 mld zł.

 

źródło: gov.pl

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 10:46