Czym jest mały ZUS plus?
Mały ZUS plus to sposób na to, by przedsiębiorca płacił niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych miesięcznie, jeśli spełnia założenia programu i złoży odpowiednie wnioski. Ulga ma charakter czasowy: przysługuje właścicielowi firmy przez trzy lata w ciągu pięciu lat, jednak po upływie tego okresu można przejść na nią na nowo. Obniżką nie są objęte składki zdrowotne.
Wysokość obniżonych składek obliczana jest proporcjonalnie do dochodu. Jednak nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tej ulgi. Skierowana jest ona bowiem głównie do małych firm. Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, jest kryterium dochodowe. Przedsiębiorstwo, które chce przejść na mały ZUS, muszą wykazać, że ich przychód w ubiegłym roku zamknął się w kwocie 120 tys. złotych.
Kto może przejść na mały ZUS?
Prawo do przejścia na mały ZUS przysługuje przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł. Nie ma jednak wymogu, by firma, która od 2023 roku chce skorzystać z ulgi, pracowała przez cały rok 2022. Wystarczy, że przedsiębiorstwo działało przez co najmniej 60 dni w minionym roku kalendarzowym. Wówczas limit przychodu zostanie wyliczony proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy i na tej podstawie ustalona zostanie także wysokość ulgi, przysługującej przedsiębiorcy.
Z tej ulgi nie mogą skorzystać osoby, które rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Nie przysługuje ona również osobom, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Co trzeba zrobić żeby przejść na mały ZUS?
Aby uzyskać ulgę dla przedsiębiorstwa od 2023 roku, należy przede wszystkim zgłosić to do ZUS-u. Zostało już niewiele czasu, bo termin upływa 31 stycznia. Właściciel firmy musi także wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 lub 0592.
Każdy, kto korzysta w styczniu z małego ZUS-u, musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Należy to zrobić do 20 lutego.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements