StoryEditorMateriał promocyjny

Jak przygotować grunt pod farmę fotowoltaiczną, żeby ułatwiał utrzymanie farmy?

Przygotowanie gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej ma ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania instalacji. Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić, aby spełniała ona swoją funkcję. Przekonaj się, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów stabilizujących podłoże.

Techniki przygotowania gruntu pod farmę fotowoltaiczną

Budowę farmy fotowoltaicznej należy rozpocząć od wyboru gruntu, na którym zostanie ustawiona instalacja. Nie musi być to ziemia, której jesteś właścicielem. Popularnym rozwiązaniem jest bowiem dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Decydując się na takie rozwiązanie, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje interesy. Niezbędne jest zawarcie umowy dzierżawy.

Bardzo ważne są warunki, jakie musi spełniać działka, czyli klasa gruntu i zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ziemia musi mieć IV lub niższą klasę (lub być nieużytkiem rolnym). Jej powierzchnia powinna umożliwiać rozstawienie paneli w taki sposób, aby nie rzucały na siebie nawzajem cienia. Możliwość budowy farmy fotowoltaicznej musi być także ujęta w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Niekiedy konieczne jest także wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla działek ewidencyjnych gruntu, na których ma powstać instalacja.

Po wyborze obszaru, w którym powstanie farma fotowoltaiczna, należy odpowiednio przygotować grunt. Przede wszystkim należy usunąć wszelkie przeszkody, które się na nim znajdują. Zalicza się do nich głównie rośliny mogące blokować optymalny dostęp do promieni słonecznych.

Grunty rolne przygotowywane pod budowę farmy powinny zostać również zniwelowane. Płaska powierzchnia zapewni stabilność całej konstrukcji oraz optymalne działanie instalacji. Bardzo ważna jest także stabilizacja gruntu. Przygotowanie do montażu paneli obejmuje także ustawienie fundamentów lub specjalnych systemów, które będą stanowiły podstawę konstrukcji.

Wybór materiałów stabilizujących

Wybór sposobu posadowienia stelaży pod panele fotowoltaiczne zależy głównie od tego, jakiego rodzaju grunty rolne zostały wybrane pod tę inwestycję. Konstrukcja może być zamontowana na gruncie z wykorzystaniem:

  • stóp wkręcanych — można je zastosować na stabilnym podłożu, zapewniają optymalną stabilność całej konstrukcji,
  • stóp wbijanych — także sprawdzą się na stabilnym gruncie, są łatwe i szybkie w montażu, na nich osadza się pionowe słupy stelaża,
  • fundamentów — są one zalecane na gruntach podmokłych oraz o luźnej strukturze, najlepiej wylać pełne fundamenty lub zastosować betonowe słupy ze zbrojeniami,
  • betonowych bloczków — to alternatywa dla lanego betonu, sprawdzi się przy farmach z niewielką liczbą paneli.

Na solidnej podstawie następnie umieszcza się konstrukcję instalacji, która może być wykonana ze stali, aluminium lub z połączenia obu tych materiałów.

Zapewnij sobie profesjonalne wsparcie w przygotowaniu i utrzymaniu terenu pod farmę dzięki usługom Agro-Rydz

Nie tylko odpowiedni wybór działki oraz przygotowanie gruntu do montażu paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla wydajności i efektywności instalacji. Bardzo ważne jest także mycie oraz koszenie farm fotowoltaicznych. Usługi te świadczy doświadczona i zaufana firma Agro-Rydz.

Mycie paneli umożliwia skuteczne usunięcie z ich powierzchni zabrudzeń, które mogą ograniczać dopływ promieni słonecznych. Przez większą część roku należy pamiętać także o systematycznym koszeniu terenu inwestycji. Roślinność nie tylko może rzucać cień na panele, ale także uszkadzać ich powierzchnię. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swoją instalację fotowoltaiczną, skorzystaj z usługi koszenia gruntów wokół niej.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:06