StoryEditorInternetowy biznes

Kim jest doradca internetowy 2.0? Jak dostać pracę?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że rozwinęła się cała gałąź zawodów, które można wykonywać zdalnie. Wśród nich coraz większą popularność zyskuje stanowisko doradcy internetowego, które przez wielu jest postrzegane jako zawód przyszłości. Czym zajmuje się taki doradca? Czy taką pracę można wykonywać, mieszkając na wsi?

Doradca internetowy 2.0 - jakie ma zadania? 

Zawód doradcy internetowego powstał wraz z rozwojem marketingu w sieci. Zadaniem osoby wykonującej tę pracę jest doradzanie przedsiębiorcy, w jaki sposób powinien rozwijać się online. Doradcy nie tylko prowadzą właścicieli firm przez tajniki internetowego marketingu, ale także tworzą strony internetowe, w tym platformy do sprzedaży, pomagają w pozycjonowaniu strony oraz prowadzą kampanie reklamowe dla przedsiębiorstw. 

Kto może zostać doradcą internetowym? 

Od doradcy internetowego wymaga się, by był świetnie zorientowany w sieci. Powinien być na bieżąco z trendami oraz innowacjami w swojej branży. Im większa jest jego wiedza i doświadczenie, tym lepiej. Internetowy doradca nie może unikać nowości - obecnie osoby pracujące w tym zawodzie muszą między innymi sprawnie wykorzystywać możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. U osoby wykonującej ten zawód ceni się także kreatywność i elastyczność, ponieważ musi ona dobrze rozumieć oczekiwania swoich klientów i starać się je spełnić. Niekiedy w tym celu konieczne jest proponowanie i wdrażanie własnych rozwiązań technologicznych! 

Z kim pracuje doradca internetowy? 

Internetowy doradca zwykle współpracuje z małymi i średnimi firmami, które chcą zbudować silną pozycję na rynku internetowym. Chodzi przede wszystkim o dotarcie do szerokiego grona odbiorców, stworzenie odpowiedniego wizerunku i mocnej przewagi konkurencyjnej. Klientami doradców internetowych mogą być nie tylko młode firmy, ale także przedsiębiorstwa, które od lat działają na rynku tradycyjnym, a teraz chciałyby rozwinąć się również w internecie. 

Czy doradca internetowy i wirtualny asystent są tym samym? 

Wśród zawodów, które funkcjonują w całości w intetnecie, można spotkać także wirtualnego asystenta. Choć ten zawód może brzmieć podobnie do doradcy internetowego, ich zadania są bardzo różne. Doradca internetowy skupia się na marketingu i promowaniu marki swojego klienta. Z kolei wirtualny asystent może zajmować się stroną kreatywną - przygotowywaniem grafik czy postów w social mediach – lub organizacyjną - organizować spotkania, podróże służbowe, prowadzić korespondencję internetową. 

Praca doradcy internetowego na wsi 

Zaletą pracy doradcy internetowego jest to, że pracuje on w sieci, może zatem wykonywać swoje zadania z każdego miejsca na ziemi, które ma dostęp do łącza internetowego. Dla osób, które świetnie radzą sobie z marketingiem online, jest to zatem ciekawa opcja na samozatrudnienie. W Polsce funkcjonują także firmy, które zajmują się tą branżą profesjonalnie i zatrudniają internetowych doradców, którzy następnie współpracują z klientami, jednak ich biura znajdują się głównie w dużych miastach. Działanie na własną rękę to jednak nie przeszkoda – wielu przedsiębiorców chętnie skorzysta z indywidualnych konsultacji, w ten sposób łatwiej także zbudować więź z klientem, która jest kluczowa w tym zawodzie.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:54