StoryEditorNiższy VAT

Obniżka VAT dla branży beauty od kwietnia. Zapłacimy mniej za paznokcie i zabiegi kosmetyczne?

Wśród wyborczych obietnic Donalda Tuska znalazł się między innymi zapis o obniżeniu podatku VAT dla branży beauty. Pod koniec stycznia premier zapowiedział, że już od 1 kwietnia 2024 usługi kosmetyczne będą objęte niższym VAT-em. Jaka działalność może liczyć na tę ulgę?

Ile osób pracuje w branży beauty w Polsce? 

Branża kosmetyczna znacznie rozwinęła się w Polsce w ostatnich latach. Premier Donald Tusk zauważył, że ten sektor był obciążony wyższym podatkiem VAT niż np. siostrzana branża fryzjerska. 

- Jak wiadomo ta branża bardzo się rozwinęła w Polsce. Ludzie mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy, bo byli obarczeni podatkiem VAT wyższym niż dość podobna branża fryzjerska - mówił premier. 

W tej chwili branża beauty w Polsce obejmuje około 30 tys. firm. Dają one zatrudnienie ok. 100 tys. osób. 

Nowy podatek VAT dla branży beauty. Ile wyniesie? 

Wśród tak zwanych “100 konkretów”, czyli obietnic przedwyborczych złożonych przez Koalicję Obywatelską, znalazł się między innymi zapis o obniżeniu podatku VAT dla branży kosmetycznej. Do tej pory wynosił on 23 proc. dla większości przedsiębiorstw. Przedstawiciele sektora kosmetycznego postulowali obniżenie go do poziomu 8 proc. Politycy przystali na tę sugestię i od 1 kwietnia 2024 branża beauty obciążona będzie podatkiem VAT w wysokości 8 proc. 

Jakie usługi z branży beauty już dziś mają niższy VAT? 

Nie cała branża urodowa zostanie objęta obniżonym VAT-em, ponieważ... część firm już dziś może z niego skorzystać! Do tej pory VAT w wysokości 8 proc. płaciły przedsiębiorstwa, realizujące następujące usługi: 

 • usługi fryzjerskie damskie; 
 • usługi fryzjerskie męskie; 
 • usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu.

Nowe zasady mają zatem zniwelować różnice między poszczególnymi sektorami branży zajmującej się urodą.

Kogo obejmie 8 proc. VAT dla branży kosmetycznej? 

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie usługi z sektora kosmetycznego objęte będą obniżonym VAT-em. Dowiemy się tego, gdy ukaże się projekt nowych przepisów podatkowych. Kancelaria Premiera w mediach społecznościowych zaznaczyła ogólnie, że na ulgę będą mogły liczyć “m.in. salony piękności, kosmetyczne”. 

Na podstawie listy usług z branży kosmetycznej, które dotąd były objęte podatkiem VAT w wysokości 23 proc., można pokusić się o założenie, że ulga obejmie: 

 • usługi kosmetyczne, manicure i pedicure (kod PKWiU 96.02.13.0), w tym: 
  • usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne,  
  • usługi wykonywania manicure i pedicure,  
  • usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu.  
 • Pozostałe usługi kosmetyczne (kod PKWiU 96.02.19.0), w tym:  
  • usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,  
  • pozostałe usługi kosmetyczne.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 21:02