StoryEditorMiejsca pracy blisko wsi

Ogromna inwestycja w Miękini. Aż 2000 nowych miejsc pracy

W Miękini (woj. dolnośląskie) powstanie fabryka półprzewodników. Nowa inwestycja zapewni ok. 2 tys. miejsc pracy i będzie największą, która miała miejsce w Polsce na przestrzeni lat.

Fabryka w Miękini szansą dla łańcucha dostaw półprzewodników

16 czerwca 2023 r. podczas konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego poinformowano o planowanej budowie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel. Fabryka ma powstać w Miękini. Przewidywany koszt budowy wynosi 20 mld złotych, czyli 4,6 mld dolarów.

– Ostatnie lata pokazały, że łańcuchy dostaw półprzewodników mogą nagle zostać przerwane. Inwestycje takie jak ta, która powstanie pod Wrocławiem, wzmacniają całą Europę na wypadek kryzysu. Ta fabryka to 2 tys. miejsc pracy, ale też szansa dla rozwoju lokalnych firm i uczelni, które staną się częścią światowego ekosystemu produkcji układów scalonych – powiedział odpowiedzialny za organizację wydarzenia minister Cieszyński.

Polski rząd wesprze budowę zakładów w Miękini

23 maja 2023 r. doszło do zatwierdzenia decyzji przez Radę Ministrów, po czym minister Cieszyński mógł podpisać w imieniu rządu list intencyjny z firmą Intel. Dzięki zawartemu porozumieniu polski rząd będzie wspierał mające powstać pierwsze w swoim rodzaju zintegrowane zakłady i fabryki. Budowa nowoczesnych stref ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw i odporności ekosystemu półprzewodników w Unii Europejskiej. Za przebieg procesu inwestycyjnego będzie odpowiedzialne Ministerstwo Cyfryzacji.

Gdzie dokładnie powstaną zakłady w Miękini?

W Miękini znajduje się Legnicka Strefa Ekonomiczna, na której terenie powstaną nowe zakłady. Dzięki ich budowie powstanie minimum 2 tys. miejsc pracy dla pracowników z wyższymi kwalifikacjami. Przewidziane zostało również stworzenie dodatkowych miejsc pracy dla pracowników kontraktowych i poddostawców, niezbędnych do zaopatrywania fabryki. Ponadto czasowe miejsca pracy zyskają również osoby z branży budowlanej, które będą pracowały przy budowie nowych obiektów.

Fabryka w Miękini - największa inwestycja w Polsce

Minister Cieszyński podczas konferencji powiedział, że mająca powstać w Miękini fabryka, będzie największą w Polsce, a jej obecność usprawni przebieg wielu procesów technologicznych.

– To największa inwestycja w historii Polski. Fabryka wniesie znaczący wkład w zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia europejskiego przemysłu w półprzewodniki, ale też wesprze rozwój nowoczesnej technologii w Polsce. Produkcja układów scalonych jest bardzo wymagająca i wykorzystuje procesy technologiczne dostępne dla nielicznych" – powiedział Cieszyński.

Co da Polsce fabryka półprzewodów w Miękini?

Mający powstać w Miękini zakład ma wpisać się w europejską strategię Intela. Nowoczesna fabryka będzie nawiązywać współpracę na rynkach międzynarodowych m.in. z zakładem produkcji wafli krzemowych (zwanych fabami) z Irlandii oraz zakładem z budowanym w niemieckim Magdeburgu.

Do czego służą wafle krzemowe?

Trafiające do dolnośląskiej fabryki wafle, będą rozcinane na pojedyncze chipy, a następnie integrowane w ramach docelowych produktów np. procesorów wykorzystywanych w komputerach osobistych oraz testowane przed dostarczeniem do klientów.

Dlaczego inwestycja w Miękini wpisuje się w strategię UE?

Strategia UE zakłada uzyskanie 20% udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 r. Warunek ten spełnia plan fabryki mającej powstać w Miękini. Jak wynika z doświadczenia innych krajów, fabryka, która powstanie na Dolnym Śląsku, stworzy szanse na realizację nowych inwestycji w tej części Polski. Możliwe, że zakłady te staną się obiektem zainteresowań polskich uczelni biorących udział w projektach badawczo-rozwojowych, które powstają przy współudziale sektora MŚP.

Dolny Śląsk zagłębiem ekspertów ICT

Wybór na budowę fabryki zlokalizowanej na terenie Dolnego Śląska Miękini nie był przypadkowy. Okolice Wrocławia to prawdziwe zagłębie wykfalifikowanych ekspertów i absolwentów miejscowych uczelni, np. Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. W porównaniu do innych państw członkowskich UE Polska znajduje się na 2 miejscu pod względem liczebności absolwentów kierunków ICT, a ponadto na wrocławskiej politechnice znajduje się największy wydział informatyki w całym kraju.

Lokalne władze przychylne budowie fabryki w Miękini

Budowa fabryki na terenie Miękini i Środy Śląskiej jest możliwa dzięki wzorowej współpracy lokalnych władz, czyli m.in. burmistrzów Jana Mariana Grzegorczyna i Adama Rucińskiego z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Podstawę zespołu negocjacyjnego stanowili eksperci ARP na czele z wiceprezesem Krzysztofem Michalskim i PAIiH pod kierownictwem dyrektora Marcina Fabianowicza.

– Walka o inwestycje tego kalibru rozgrywa się pomiędzy dziesiątkami lokalizacji na całym świecie. Decyzja Intela wskazuje, że nie znalazło się żadne miejsce lepsze, niż właśnie Dolny Śląsk – podsumował Cieszyński.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PAP

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:14