StoryEditorPierwsza komunia

Czy od prezentów komunijnych trzeba zapłacić podatek?

Sezon komunijny trwa w najlepsze. Bliscy często robią wszystko, by dzień pierwszej komunii był dla dziecka niezapomniany. Wiążą się z tym prezenty, również te o dużej wartości. Czy trzeba za nie zapłacić podatek? Kto i kiedy musi to zrobić?

Spis treści:

Jaki prezent dać dziecku na komunię? 

Maj i początek czerwca to sezon komunijny. Dzieci przystępują do sakramentu i świętują to wydarzenie z całymi rodzinami. Przy tej okazji otrzymują prezenty. Wybór podarunku sprawia niektórym wiele trudności. Niektórzy stawiają na gotówkę, inni chcą jednak sprawić dziecku pamiątkę. Wśród najmodniejszych prezentów komunijnych znajdziemy komputery i smartfony. Sporo osób obdarowuje maluchy wymarzonymi konsolami do gier. Często wybierany jest także tradycyjny rower. Dziewczynki nierzadko otrzymują biżuterię: złote kolczyki, pierścionki lub łańcuszki. 

Przeczytaj także: Chcesz kupić złoty łańcuszek na komunię? Zobacz, czym się kierować przy wyborze 

Czy za prezent komunijny trzeba zapłacić podatek? 

Przyjęło się, że najbliższa rodzina, czyli rodzice, dziadkowie i chrzestni kupują dziecku komunijnemu nieco większy, a co za tym idzie droższy prezent. Należy jednak uważać, ponieważ szczególnie kosztowny podarunek może być potraktowany przez Urząd Skarbowy jako darowizna, od której trzeba zapłacić podatek! Wszystko zależy od wartości prezentu oraz stopnia pokrewieństwa. 

Kiedy trzeba zapłacić podatek od prezentu komunijnego? 

Wysokość podatku od darowizny wyliczana jest indywidualnie. Podstawą jest zakwalifikowanie darczyńcy do odpowiedniej grupy w zależności od pokrewieństwa oraz kwota prezentu. W nawiasach podano próg, powyżej którego należy zapłacić podatek: 

  • grupa I (36 120 zł) - małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym/macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie, 
  • grupa II (27 090 zł) - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych, 
  • grupa III (5733 zł) - pozostali nabywcy. 

Wartości prezentów nie sumują się, nawet jeżeli obdarowujący znajdują się w tej samej grupie. Zatem jeżeli dalsi krewni obdarują dziecko prezentami o łącznej wartości powyżej 5733 zł, nie trzeba zgłaszać tego w urzędzie skarbowym. 

Przeczytaj także: Co dać dziecku na komunię?

Kto i do kiedy musi zapłacić podatek od prezentu na komunię? 

Nabywcą prezentu komunijnego jest rzecz jasna przystępujące do sakramentu dziecko, jednak zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3 składają w jego imieniu rodzice. Jeżeli maluch otrzymał wartościowy podarunek, rodzice są zobowiązani zgłosić to do urzędu skarbowego w ciągu miesiąca. Skarbówka wówczas wyliczy wysokość podatku od darowizny i przekaże te dane. Na jego opłacenie rodzice będą mieli kolejne dwa tygodnie od dnia uzyskania decyzji od wysokości opłaty. Jeżeli tego nie zrobią, czeka ich kara finansowa w wysokości 20 proc. wartości darowizny.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. sierpień 2024 22:37