StoryEditorDopłaty do gazu

Dodatek do gazu 2022 – ile wynosi? Jak złożyć wniosek?

15.09.2022., 13:38h

Dofinansowania obejmujące gospodarstwa domowe ogrzewane gazem mają złagodzić horrendalne podwyżki opłat za ciepło. Rząd przewiduje dodatek do gazu ziemnego, gazu LPG i sieciowego. Ile wyniesie dotacja w 2022? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Dopłaty mają podratować domowe budżety nadszarpnięte przez rosnącą inflację, drożyznę, problemy z dostępnością surowca. To także główne przyczyny, oprócz wojny w Ukrainie, tak wysokich cen gazu. Sprawdź, jak otrzymać dodatek do gazu. 

Dodatek osłonowy do gazu 

Dodatek osłonowy do gazu to jeden z elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Wsparciem zostały objęte osoby o niskich dochodach pozostające:   

  • w jednoosobowym gospodarstwie domowym, w którym wysokość miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł,
  • w wieloosobowym gospodarstwie domowym, w którym wysokość miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Wysokość dopłaty jest uwarunkowana wysokością dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i wynosi:

  • 400 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 600 zł dla gospodarstwa, które składa się z 2 do 3 osób,
  • 850 zł dla gospodarstwa, w skład którego wchodzą 4-5 osoby,
  • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Uwaga – wniosek tylko do 31 października!

Wnioski o dopłaty do gazu można było składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata pieniędzy jest realizowana w dwóch ratach – do końca marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożyły wniosku we wspomnianym terminie mają jeszcze czas! Tym razem jest to nieprzekraczalna data – do 31 października, z wypłatą do 2 grudnia 2022 r.

Gdzie złożyć wniosek o dopłaty do gazu

Wniosek może składać w gminie znajdującej się w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o dopłatę lub drogą elektroniczną.

Jednorazowe dodatki do gazu

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska przewiduje jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które są ogrzewane przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG lub olej opałowy. Warunkiem koniecznym otrzymania świadczenia jest wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W myśl projektu dodatek wynosi:

3000 zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,

1000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,

500 zł – dla gospodarstw, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,

2000 zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Kiedy wnioski i wypłaty dodatku do gazu?

Ustawa jeszcze jest w trakcie prac legislacyjnych, a więc musimy chwilę poczekać, aż wejdzie w życie. Przyjmowanie wniosków prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec września, czasu jest niewiele, aby zdążyć z wypłatą przed sezonem grzewczym. Wszystkie procedury mają przypominać te, które obowiązywały przy dodatku węglowym. Wniosek będzie można składać do 30 listopada. Pamiętajmy – dodatek do gazu LPG nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy.

Dodatek do gazu ziemnego

W tym przypadku dopłaty do gazu są skierowane do wytwórców ciepła z sieci, którzy otrzymają rekompensaty za ograniczenie podwyżek cen. Podwyżki za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców ciepła systemowego mogą wzrosnąć do 42%. Na straży tego wymogu będzie stać Urząd Regulacji Energetyki.

Średnia cena z rekompensatą zostanie ustalona na poziomie 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego i 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach. W przypadku występowania źródła ciepła wykorzystującego jednocześnie różne paliwa, średnia cena będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła. 

Dodatek do gazu w bloku?

Dodatek do gazu sieciowego dotyczy także: wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych, placówek systemu ochrony zdrowia, systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, żłobków, klubów dziecięcych, kościołów i związków wyznaniowych, placówek kulturalnych, straży pożarnych, pozarządowych organizacji pożytku publicznego, spółdzielni socjalnych itd. W tym przypadku podmioty uprawnione do działania, np. spółdzielnie, będą składać sprzedawcy ciepła oświadczenia o zużyciu, a sprzedawcy oszacują ilość ciepła, która będzie zużywana przez odbiorców. Rozliczenie będzie możliwe po sezonie grzewczym. Wprowadzany system rekompensat będzie obowiązywał od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023.

Angelika Drygas

Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. wrzesień 2024 03:36