StoryEditorWsparcie dla polskiej wsi

10 mln zł dla wsi w których były PGR-y! Kto i na co dostanie pieniądze?

Przez cały lipiec można składać wnioski w VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W tym roku wsparcie skierowane jest do wsi, w których zlokalizowane były państwowe gospodarstwa rolne. Ile pieniędzy można dostać? Jakie inwestycje będą dofinansowane przez rząd?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – jak to działa? 

23 czerwca Rządowy Program Inwestycji Strategicznych otworzył nabór po raz szósty. Inicjatywa skierowana jest do wsi, tym razem szczególnie do tych, w których działały PGR-y. Wsiom popegeerowskim zadedykowano także III edycję, zakończoną w ubiegłym roku. Jak możemy przeczytać na rządowej stronie, w ramach tego programu na wsiach realizowane są duże i małe inwestycje: od doświetlania przejść dla pieszych aż po budowę dróg i boisk sportowych czy remont szkół. Rządzący podkreślają także, że część inicjatyw realizują polskie firmy. 

Jakie wsie mogą się starać o pieniądze? 

O dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych mogą się starać gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które zostały zakwalifikowane jako samorządy popegeerowskie. Każdy uprawniony samorząd może złożyć dwa wnioski. W III edycji programu rząd wsparł finansowo prawie 1900 inwestycji z ponad 1300 gmin. Działania pochłonęły 4 mld zł. Część z nich wciąż jest realizowana. 

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych: ile pieniędzy można dostać? 

Samorządy mogą składać wnioski w dwóch kategoriach: dla gmin oraz dla powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych. W obu obowiązują inne limity. 

Gminy mogą złożyć: 

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne mogą złożyć: 

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł

Łącznie na przedsięwzięcia można zatem uzyskać od 7 do 10 mln zł. Rząd zastrzega jednak, że samorządy muszą wnieść 2 proc. udziału własnego na realizację inwestycji. Pozostałe 98 proc. to dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. 

Wnioski będą przyjmowane do końca lipca. 

Rząd wspiera wsie w których były PGR-y 

Ogłaszając VI edycję rządowego programu, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że władza chce wesprzeć szczególnie wsie po dawnych PGR-ach. 

- Nowe miejsca pracy tworzą lepsze perspektywy - to jest ten model życia, który staramy się na powrót tchnąć - chcemy życie tchnąć w te zapomniane powiaty, zapomniane gminy - mówił premier. 

Wsparcie dla wsi po PGR-ach to nie tylko Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. W trosce o równe szanse mieszkańców, rząd w 2022 r. wyposażył w laptopy, komputery lub tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. Inwestycja kosztowała blisko 600 mln zł. 

 

​Zuzanna Ćwiklińska

fot.  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 12:25