StoryEditorMłodzieżówki OSP

25 mln zł dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP! Na co można przeznaczyć pieniądze?

Premier Mateusz Morawiecki zadecydował o przeznaczeniu 25 mln zł z budżetu państwa na dofinansowanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczej Straży Pożarnej. To rekordowo wysoka kwota, której część będzie można wykorzystać jeszcze w tym roku. Na co młodzieżówki OSP będą mogły wydać pieniądze?

Ile jest młodzieżówek OSP w Polsce? 

Ochotnicze Straże Pożarne to nie tylko jeden z filarów polskiej wsi, ale także realna pomoc dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej w sytuacjach zagrożenia. Często to właśnie wozy OSP są pierwsze na miejscu zdarzenia, dlatego ważne jest, by strażacy-ochotnicy byli dobrze wyszkoleni i dysponowali sprawnym sprzętem. 

Z danych Komendy Głównej PSP wynika, że pod koniec 2021 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wpisanych było 4738 jednostek OSP. Ponadto więcej niż 11 000 jednostek funkcjonowało poza systemem. 

Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych OSP również jest w tej chwili w Polsce sporo, bo ponad 6 200. Działa w nich łącznie ponad 76 tys. osób. 

Na co MDP OSP będą mogły przeznaczyć pieniądze? 

25 mln zł z budżetu państwa, które rząd zdecydował się przekazać na rozwijanie młodzieżówek OSP, z pewnością pozwoli doposażyć wiele jednostek. Pieniądze mają być bowiem przeznaczone na zakup sprzętu, umundurowanie i wyposażenie osobiste młodych druhów oraz wyposażenie ich w sprzęt teleinformatyczny, wykorzystywany podczas szkolenia młodzieży. Fundusze trafią jednak nie bezpośrednio do MDP, ale na konta jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w ramach których działają młodzieżówki. 

Które województwo zgarnie najwięcej pieniędzy z funduszy dla MDP? 

6 października zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk poinformował, że wnioski z OSP, które chcą uzyskać wsparcie dla swoich młodzieżówek, są już przyjmowane. 

- W tej chwili przyjmowane są wnioski z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w ramach których działają młodzieżowe i dziecięce drużyny pożarnicze. W najbliższych dniach będą podpisane stosowne umowy. Środki zostaną przekazane bezpośrednio na konta jednostek OSP - mówił nadbryg. Hejduk. 

Wiadomo już, jak kwota dofinansowania dla MDP OSP rozłoży się pomiędzy województwami. Najwięcej, bo aż 4 235 000 zł, trafi do woj. wielkopolskiego, gdzie wnioski o dofinansowanie złożyło 848 jednostek OSP. Nieco mniej, bo 3 395 000 zł, wesprze młodzieżówki w woj. małopolskim, skąd napłynęło 724 wniosków. 

Najmniejszą kwotę wsparcia rząd przeznaczy na młodzieżówki w województwie podlaskim. Tam bowiem tylko 76 jednostek otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 492 000 zł. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Archiwum OSP Solarnia (zdjęcie poglądowe)

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 09:41