StoryEditorEnergia elektryczna

Czy w 2024 roku można dostać zwrot 125 zł za prąd? Komu przysługuje?

W 2023 roku po raz pierwszy można było uzyskać częściowy zwrot pieniędzy, przeznaczonych na rachunki za energię elektryczną. Okazuje się, że w 2024 roku część Polaków znów będzie mogła starać się o odzyskanie 125 zł za prąd. Jakie warunki trzeba spełnić?

Skąd się wziął zwrot 125 zł za prąd? 

W ubiegłym roku niektórzy Polacy mogli cieszyć się zwrotem za energię elektryczną w wysokości 125 zł. Wszystko z powodu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, które nakładało na dostawców prądu obowiązek obniżenia rachunków. Upust przysługiwał każdemu gospodarstwu domowemu, w którym znajdował się licznik prądu i był przyznawany w formie jednorazowego obniżenia rachunków w wysokości 125 zł. 

Jakie warunki trzeba było spełnić, żeby dostać zwrot za prąd? 

Odbiorca energii elektrycznej nie musiał składać dodatkowych wniosków, by uzyskać zwrot za prąd. Nie mógł jednak otrzymać pieniędzy, jeżeli nie spełnił co najmniej jednego warunku z listy. Dotyczyły one: 

  • obniżenia zużycia energii elektrycznej o co najmniej 5 proc. w skali miesiąca przez przynajmniej 3 miesiące z rzędu, liczone od stycznia 2023 roku; 
  • potwierdzenia u dostawcy energii poprawności swoich danych; 
  • wyrażenia zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT, drogą elektroniczną; 
  • wyrażenia zgody na otrzymywanie od przedsiębiorstwa energetycznego informacji handlowej o produktach i usługach przez niego świadczonych; 
  • bycia prosumentem energii odnawialnej (nie tylko korzystać z energii, ale również wytwarzać ją m.in. za pomocą instalacji fotowoltaicznej); 
  • korzystania z podwyższonych limitów zużycia energii, czyli być rolnikiem, mieszkać z osobą niepełnosprawną lub być posiadaczem Karty Dużej Rodziny). 

Warunki te należało spełnić do 15 grudnia 2023. 

Kiedy wypłacano zwrot za prąd w 2023 roku? 

Osoby, które do 15 grudnia spełniły choć jeden z warunków, wymienionych na liście, mogły liczyć na zwrot za prąd w wysokości 125 zł. W przepisach zapisano, że będzie on rozliczany “bez zbędnej zwłoki”, nie później niż w ostatniej fakturze za energię elektryczną z 2023 roku. 

Zwrot za prąd 2024 – kto może go dostać? 

Jak się okazuje, osoby, które na czas nie zdołały spełnić warunków kwalifikujących do uzyskania zwrotu za prąd, wciąż mają na to szansę. W 2024 roku także będzie można otrzymać upust w wysokości 125 zł. Mogą się o niego ubiegać tylko odbiorcy energii elektrycznej, którzy w ubiegłym roku nie spełnili warunków z listy, jednak zrobili to teraz. Osoby, które już raz skorzystały ze zwrotu za prąd, nie mogą uzyskać go ponownie. 

Kiedy będzie wypłacany zwrot za prąd 2024? 

Podobnie jak w ubiegłym roku, zwrot za prąd będzie miał formę jednorazowej obniżki rachunków o 125 zł. Uwzględniona zostanie na fakturze za energię elektryczną za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 roku, ale nie później niż do 31 grudnia.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:36