StoryEditorCzyste Powietrze

Czyste Powietrze 2024: te zmiany już weszły w życie!

Kwiecień przyniósł ze sobą zmiany w programie Czyste Powietrze. Weszły w życie pod koniec miesiąca. Jakie warunki należy teraz spełnić, by ubiegać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Spis treści:

Ile pieniędzy przeznaczono na program Czyste Powietrze? 

Program Czyste Powietrze to jedna z proekologicznych inicjatyw, które cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem. Jego głównym celem jest zlikwidowanie w kraju przestarzałych pieców, tak zwanych “kopciuchów”. Dzięki temu możliwa będzie poprawa jakości powietrza oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych. Ponieważ kopciuchów jest już coraz mniej, program Czyste Powietrze rozwinął drugą gałąź: można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynków. Polacy chętnie składają wnioski o te dotacje, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabezpieczyło środki na kolejne dwa lata realizowania tej inicjatywy. W budżecie jest obecnie 6,4 mld zł, co ma wystarczyć na przyjmowanie 6 tys. wniosków miesięcznie w 2024 i 2025 roku. 

Dotacje na pompy ciepła: co nowego? 

W wielu domach dzięki programowi Czyste Powietrze pojawiły się pompy ciepła. 22 kwietnia w życie weszły nowe przepisy, związane z instalowaniem tych źródeł ogrzewania za pieniądze z dotacji. Będzie można uzyskać pieniądze z Czystego Powietrza tylko na pompy ciepła, które są wpisane na listę ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Producenci i dystrybutorzy do połowy czerwca muszą dopełnić formalności, by uzyskać wpis na tę listę. W innym przypadku za ich produkty nie będzie można zapłacić z dotacji od państwa. Takie rozwiązanie ma zapobiegać zjawisku, które już zaobserwowano: sprzedaży i montażowi urządzeń z Chin, które nie spełniają europejskich wymogów, stawianych pompom ciepła. 

Przeczytaj także: Nowe szczegóły bonu energetycznego. Komu będzie się należało podwójne wsparcie?

Jakie kotły na pellet można instalować od kwietnia 2022? 

Zmiany w programie Czyste Powietrze objęły również kotły na pellet oraz kotły zgazowujące drewno. Od kwietnia 2022 dofinansowanie można uzyskać tylko na urządzenia, które otrzymały wpis na listę ZUM, podobnie jak w przypadku pomp ciepła. Wszystko przez pojawiające się informacje o zakłamywaniu parametrów urządzeń. Dotowane będą: 

  • kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie, 
  • kotły na pellet o podwyższonym standardzie. 

Ile razy można skorzystać z dotacji w ramach Czystego Powietrza? 

Nowe warunki uczestnictwa w programie Czyste Powietrze wpłyną także na to, ile razy można będzie się ubiegać o najwyższe dofinansowanie. Od tej pory jeden beneficjent będzie mógł uzyskać je tylko raz. Kolejny wniosek będzie można składać tylko na dofinansowanie na niższym poziomie. Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w poprzedniej edycji, jedna osoba może złożyć wniosek o dotację z Czystego Powietrza dwa razy: raz wnioskować o pieniądze na wymianę źródła ciepła i raz o środki na termomodernizację.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 12:42