StoryEditorNie przegap daty!

Dotacje na wymianę dachów z azbestem. Od kiedy i ile można dostać?

ARiMR niebawem rozpocznie przyjmowanie wniosków na dopłaty do wymiany dachów w gospodarstwie pokrytych eternitem lub innymi materiałem zawierającym azbest. Wiadomo już, że tura wnioskowania będzie krótka. Jakie terminy przyjmowania wniosków przewiduje ARiMR? O jakich kwotach mowa?

Wymiana dachów pokrytych azbestem - kiedy można złożyć wniosek?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wspierać gospodarstwa w wymianie dachów pokrytych azbestem. Pieniądze na ten cel pochodzą z  KPO w ramach działania A1.4.1. - Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.

Tura wnioskowania otworzy się już za mniej niż miesiąc. ARiMR zacznie przyjmować wnioski w poniedziałek 17 października. Czasu na złożenie odpowiednich dokumentów nie ma jednak dużo: trzeba to zrobić do 15 listopada. Agencja zapowiada, że wnioskowanie będzie miało formę elektroniczną, przez formularz udostępniony na PUE pod adresem https://epue.arimr.gov.pl/.

Komu należy się dopłata na wymianę dachu z eternitem?

ARiMR zapowiada kilka warunków, które musi spełnić każda osoba, ubiegająca się o dofinansowanie na wymianę dachu zawierającego azbest. Wnioskujący powinni:

  • być rolnikami, czyli podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik lub której przyznano płatności bezpośrednie za 2021 rok;
  • być właścicielem lub współwłaścicielem budynku w gospodarstwie rolnym, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu; 
  • mieć nadany numer identyfikacyjny gospodarstwa rolnego;
  • ukończyć 18 rok życia. 

Oczywistym warunkiem przyznania dotacji jest także przeznaczenie jej na wymianę dachu zawierającego azbest. Wnioskujący musi wymienić dach na całym budynku, służącym do produkcji rolniczej, i zastąpić eternit nowym pokryciem. Gospodarz musi także zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego, by mogło ono zostać zutylizowane.

Jaka będzie wysokość dopłat do wymiany dachu pokrytego azbestem?

Wysokość dotacji dla każdego rolnika będzie zależała od powierzchni dachu do wymiany w metrach kwadratowych. Przewidziano, że za każdy mkw gospodarz może otrzymać 40 zł. Obowiązuje jednak górna granica: maksymalnie można uzyskać dofinansowanie na wymianę 500 mkw dachu. Oznacza to, że jeden wnioskodawca nie może dostać więcej niż 20 tys. zł dotacji na wymianę dachu pokrytego eternitem.

ARiMR zapowiada, że mieszkańcy wsi, którzy uzyskają wsparcie, będą mogli wnioskować o wypłatę zaliczki w maksymalnej wysokości 50 proc. uzyskanej dopłaty. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że z dofinansowania skorzysta ponad 80 tys. gospodarstw.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 11:02