StoryEditorOZE na wsi

"Energia dla wsi": pula finansowa będzie zwiększona. Ile pieniędzy można dostać?

Polska wieś rozwija się w kierunku zielonej energii. By wesprzeć ten rozwój, Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Klimatu ogłosiły program “Energia dla wsi”. Okazuje się, że spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że resorty zadecydowały o powiększeniu puli finansowej. O ile? Na co można dostać pieniądze?

“Energia dla wsi” - zielona energia w polskich gospodarstwach 

Program “Energia dla wsi” został zainaugurowany w styczniu 2023 przez minister klimatu Annę Moskwę oraz ówczesnego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Jego celem jest promocja odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich oraz zachęcanie rolników i mieszkańców wsi, by inwestowali w tego typu instalacje. Program oferuje zainteresowanym wsparcie finansowe w formie dopłat i pożyczek, ale politycy zapowiedzieli, że w ramach “Energii dla wsi” dojdzie także do uproszczenia procedur, związanych z powstawaniem odnawialnych źródeł energii. 

Kto i na co może dostać pieniądze z “Energii dla wsi”? 

W ramach programu “Energia dla wsi” o wsparcie mogą ubiegać się: 

  • rolnicy, 
  • spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami, 
  • powstające spółdzielnie energetyczne. 

Podmioty mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki na wybudowanie na terenach wiejskich jednej z następujących instalacji: 

  • instalacji fotowoltaicznej, 
  • biogazowni, 
  • wiatraków, 
  • małej elektrowni wodnej. 

“Energia dla wsi”: jakie dofinansowanie można dostać? 

Dotacje na biogazownie i małe elektrownie wodne mogą pokryć do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota wsparcia nie może być wyższa niż 20 mln zł. Z kolei pożyczka może pokryć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Suma wsparcia nie może wynosić więcej niż 25 mln zł. 

Jak i do kiedy można wnioskować o pieniądze? 

Obecnie trwa pierwsza tura wnioskowania o wsparcie w ramach “Energii dla wsi”. Zaczęła się 25 stycznia 2023 i potrwa do 15 grudnia 2023 lub do wyczerpania puli finansowej. Wnioski należy składać drogą elektroniczną, przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”). 

O ile zwiększono pulę finansową na “Energię dla wsi”? 

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców wsi omawianym programem, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadecydowało o zwiększeniu puli finansowej na obecną turę wnioskowania. Początkowo przeznaczono na odnawialne źródła energii 100 mln zł, jednak teraz limit podniesiono do 500 mln zł. Łącznie budżet na program obejmuje 1 mld zł, ale niewykluczone, że z czasem również on zostanie zwiększony. 

Jakich wniosków złożono najwięcej? 

MRiRW podało, że do tej pory wpłynęło 139 wniosków. 74 z nich dotyczą dotacji na łączną kwotę ponad 350 mln zł. Pozostałe 65 wniosków dotyczy pożyczek, których suma wynosi ponad 230 mln zł. Najwięcej, bo aż 90 proc. zgłoszeń to wnioski, w których rolnicy ubiegają się o wsparcie na budowę biogazowni o mocy od 0,015 MW do 0,99 MW.

 

żródło: MRiRW

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:37