StoryEditorNowy program rządowy

Jakie będą dotacje na fotowoltaikę i magazyny energii z Energii dla wsi?

Podczas konferencji prasowej 18 stycznia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zainaugurowali nowy program pod nazwą “Energia dla wsi”. To kolejny krok ku zielonej rewolucji na polskiej wsi. Ile pieniędzy będzie można dostać i na co?

Co robi rząd, by zainteresować wieś zieloną energią? 

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że rząd szykuje zieloną ewolucję na wsi. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już podjęte: od 2023 roku w ramach Programu Rowoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 po raz pierwszy wnioskować można o pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. 

Kolejnym krokiem jest powołanie do życia programu “Energia dla wsi”, który powstał w wyniku współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Zastąpi on funkcjonujący w ostatnich latach program Agroenergia. Szefowie obu resortów zapowiedzieli jego start na 25 stycznia 2023

Na co można wnioskować w ramach “Energii dla wsi”? 

Program energia dla wsi ma na celu zainteresowanie rolników zieloną energią poprzez system korzystnych dotacji oraz usprawnienie dróg proceduralnych dla rejestracji odnawialnych źródeł energii. 

W programie skupiono się na następujących inwestycjach

  • instalacje fotowoltaiczne, 
  • biogazownie, 
  • wiatraki, 
  • małe elektrownie wodne, 
  • magazyny energii. 

Na wszystkie spośród wymienionych rolnicy i spółdzielnie energetyczne będą mogli otrzymać wsparcie finansowe. 

Jakie będą dofinansowania w programie “Energia dla wsi”? 

Póki co nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie dofinansowania będzie można dostać na wszystkie z wymienionych źródeł energii odnawialnej. Podczas konferencji prasowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski przybliżył tylko warunki zyskania pieniędzy na biogazownie oraz magazyny energii, czyli dwa aspekty programu, na których promocji chce skupić się rząd. 

Wsparcie finansowe dla rolników i spółdzielni energetycznych będzie miało formę dotacyjną lub pożyczkową. Dla biogazowni w formule dotacyjnej będzie można uzyskać do 45, 55 lub 65 proc. kosztów w zależności od wielkości przedsiębiorcy. Z kolei w formule pożyczkowej można starać się o pokrycie nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych. 

Na magazyny energii będzie można otrzymać dofinansowanie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, ale pod warunkiem, że będzie to nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsiewzięcia. 

 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Energia dla wsi: ile dotacji na panele fotowoltaiczne, magazyny energii i biogazownie? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 23:20