Co trzeba zrobić żeby dostać dopłatę do roślin miododajnych?
Dopłaty do roślin miododajnych będą przyznawane w ramach ekoschematów, liczone w stosunku do zajętej przez nie powierzchni gruntów ornych. Zadaniem rolnika jest utworzenie obszaru z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków z listy. Do 31 sierpnia danego roku na tym obszarze nie można prowadzić produkcji rolnej, w tym wypasu i koszenia, ani stosować środków ochrony roślin w żadnym okresie.
Lista roślin, które należy wysiać na wybranym obszarze, obejmuje między innymi następujące gatunki:
- facelia błękitna;
- gorczyca jasna;
- gryka zwyczajna;
- komonica zwyczajna;
- koniczyny z wyłączeniem koniczyny odstającej;
- lucerny;
- nostrzyk biały;
- rzodkiew oleista;
- słonecznik zwyczajny;
- sparceta piaskowa;
- sparceta siewna;
- wyka kosmata.
Jak wysokie dopłaty można dostać na rośliny miododajne?
Dopłaty do roślin miododajnych, wypłacane w ramach ekoschematów, szacowane są na poziomie 1198 zł/ha. Wsparcie dotyczyć będzie około 3000 hektarów.
Na co rolnik powinien zwrócić uwagę przed siewem roślin miododajnych?
Perspektywa uzyskania wysokich dopłat do hektara upraw roślin miododajnych jest niezwykle zachęcająca. Rolnicy powinni jednak dobrze rozważyć taką decyzję. Warto zacząć od zaznajomienia się z biologią interesujących nas gatunków, ponieważ niektóre z roślin mogą już po likwidacji uprawy powracać jako uciążliwe chwasty. Z tego powodu należy przemyśleć zarówno dobór gatunków, jak i obszar ich wysiania, zwłaszcza jeśli nie planujemy długoterminowej uprawy roślin miododajnych.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements