StoryEditorOgrzewanie domu

Koniec dofinansowań na kotły gazowe w 2025 roku! Jest jeden wyjątek

Jeszcze w tym roku w życie mają wejść przepisy, które zablokują możliwość uzyskania dotacji na kotły gazowe. Ma to być kolejny krok w kierunku zielonej transformacji energetycznej. Nowe reguły przewidują jednak pewien wyjątek. Jaki?

Spis treści:

Unijna dyrektywa zakazuje dopłat do kotłów gazowych 

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez Komisję Europejską w połowie października, od 2025 roku zakończone zostaną dopłaty do kotłów gazowych oraz innych zasilanych paliwami kopalnymi. Pierwotnie miało się to wydarzyć w 2027 roku, jednak KE zdecydowała się przyspieszyć tę decyzję. To kolejny etap transformacji energetycznej, która ma ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Do unijnych wytycznych będą musiały się dostosować państwa członkowskie, w tym także Polska. KE zagwarantowało im autonomię we wdrażaniu przepisów, ale wygląda na to, że nad Wisłą wejdą one w życie szybko. 

Jakie źródła ciepła nie będą dofinansowywane od 2025 roku? 

Zgodnie z dyrektywą unijną, kotły zasilane paliwami kopalnymi nie będą mogły uzyskać dofinansowania. Na liście znalazły się: 

  • kotły niskotemperaturowe na paliwa gazowe, 
  • kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, 
  • kotły kondensacyjne zasilane olejem opałowym lekkim. 

Przeczytaj także: Piece gazowe na dywaniku – montować, czy nie montować?

Kotły gazowe będą zakazane w UE? 

Koniec dofinansowywania kotłów na paliwa kopalne przez UE nie oznacza, że z dnia na dzień znikną one z domów. Tego typu źródła ogrzewania nie będą zakazane, jednak montaż nowych jednostek nie będzie wspierany. Oznacza to, że osoby, które chcą wymienić starego “kopciucha”, wciąż mogą zainstalować kocioł na gaz, lecz muszą mieć na uwadze, że w dalszej perspektywie taki typ ogrzewania ma być eliminowany. Proces ten KE rozkłada na lata. Wiadomo już, że w harmonogramie uwzględniono rok 2030: od tego czasu w nowych domach nie będzie można montować kotłów na paliwa kopalne. 

Jaki jest wyjątek od zakazu dotowania kotłów na gaz? 

Ponieważ eliminacja kotłów gazowych ma być procesem wdrażanym stopniowo, okazuje się, że od zakazu dotowania kotłów na paliwa kopalne są wyjątki. Od 2025 roku dofinansowanie na montaż kotła gazowego czy olejowego będzie można uzyskać tylko wtedy, gdy zostanie on zamontowany w instalacji zawierającej odnawialne źródła energii. Na rynku są już dostępne takie układy. Obowiązuje dla nich osobna klasa efektywności energetycznej. 

Przeczytaj także: Rekordowa transza dla Polski na OZE – czy wieś skorzysta?

Do 2027 roku obowiązywać będzie jeszcze jeden wyjątek: chodzi o kotły, które zasilane będą gazem z OZE, czyli biogazem lub biometanem. Takie urządzenia będą miały szansę na uzyskanie dotacji.

Czy można dostać dotację na kocioł gazowy w Czystym Powietrzu? 

W Polsce najwięcej dotacji na wymianę pieców i termomodernizację budynków trafia do beneficjentów programu Czyste Powietrze. Jeszcze do niedawna można było otrzymać z niego pieniądze na kocioł gazowy. Czy to się skończy? Okazuje się, że nie, pod warunkiem, że taki piec będzie częścią instalacji zawierającej OZE, czyli np. pompę ciepła czy układ fotowoltaiczny.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. grudzień 2024 06:49