StoryEditorBon energetyczny

Od kiedy można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego?

Bon energetyczny to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni, zwłaszcza w świetle wiadomości o wzroście rachunków za prąd. Najnowszy projekt ustawy doprecyzował, kiedy wystartuje przyjmowanie wniosków. O jakiej dacie mowa?

Spis treści:

Jak zmienią się rachunki za prąd? 

Podstawą powołania do życia bonu energetycznego jest odmrożenie cen prądu. Oznacza to, że powrócimy do taryf, ustalonych przez operatorów. Takie rozwiązanie zmartwiło wiele osób, gdyż oznacza podwyżkę rachunków za prąd. Niestety, prawdopodobnie nie da się tego uniknąć. Tę możliwość opisano w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy o bonie energetycznym w następujący sposób: 

“Rachunki za prąd większości odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną w II połowie 2024 r. o ok. 29 proc. względem I połowy 2024 r., a rachunki za paliwo gazowe o 15 proc. wobec ceny płaconej w I półroczu 2024 r.”. 

Przeczytaj także: Kiedy będzie bon energetyczny? Jest zapowiedź rządu

Jak rząd chce obniżyć taryfy? 

Rząd chce, by powrót do rynkowych cen energii był bezbolesny. Stąd pomysł na wprowadzenie bonu energetycznego oraz nowej maksymalnej ceny prądu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje także obniżenie taryf. Chce zobowiązać operatorów energii do złożenia wniosków o zmianę taryfy obrotu energią elektryczną, z okresem obowiązywania wydłużonym do 31.12.2025 r. zamiast obecnie obowiązującej taryfy na okres 1.01–31.12.2024 r. Chodzi o znaczne obniżenie: z obecnego poziomu 739 zł/MWh do mniej niż 600 zł/MWh. 

Jakie będą stawki bonu energetycznego? 

Bon energetyczny będzie przyznawany osobom, które znajdują się w złej sytuacji ekonomicznej i konieczność zapłacenia wyższych rachunków za energię będzie dużym obciążeniem dla ich budżetu. Z tego powodu wprowadzono kryterium dochodowe, które jednak wzrasta wraz z liczebnością gospodarstwa domowego. Także wysokość bonu energetycznego jest uzależniona od liczby osób w domu. Kwoty są następujące: 

  • 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,   
  • 400 zł dla gospodarstwa domowego 2-3-osobowego,   
  • 500 zł dla gospodarstwa domowego 4-5-osobowego,   
  • 600 zł dla gospodarstwa 6-osobowego lub większego. 

Przeczytaj także: Nowe szczegóły bonu energetycznego. Komu będzie się należało podwójne wsparcie? 

Od kiedy można składać wnioski o bon energetyczny? 

Pierwotnie termin przyjmowania wniosków o bon energetyczny wyznaczono na 15 lipca. Okazuje się jednak, że data ta zostanie zmieniona. Dokumenty będzie można składać wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszą wypłaty.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 00:03