StoryEditorZielona energia

W 2024 roku ruszy program „Moja elektrownia wiatrowa”! Jakie pieniądze można pozyskać?

22.03.2024., 13:00h
Sposobów na proekologiczne wytwarzanie prądu jest kilka. Jednym z nich są turbiny wiatrowe, których popularność powoli rośnie. Rząd planuje wesprzeć finansowo tych, którzy zdecydują się na ich zamontowanie.

W Polsce najbardziej popularnym działaniem w kierunki pozyskiwania energii odnawialnej jest instalacja paneli fotowoltaicznych. To temat oswojony i w dużym progresie. Nic dziwnego, że nowe formy proekologicznego wytwarzania prądu posuwają się w dość szybkim tempie. Czas bowiem na przydomowe turbiny wiatrowe, które też mogą być dobrym sposobem produkcji zielonej energii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jeszcze w tym roku uruchomi program wsparcia finansowego dla osób, które zdecydują się na małe, przydomowe wiatraki. Program „Moja elektrownia wiatrowa” ma zachęcić obywateli do budowy mikroelektrowni na posesji własnych domów. W ten sposób poszerzy się grono osób produkujących zieloną energię przy wykorzystaniu siły wiatru.

„Moja elektrownia wiatrowa” – dla kogo?

Prace nad programem jeszcze trwają, ale wstępne ustalenia przewidują, że wsparcie będzie skierowane do osób fizycznychbędących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych. Osoby, które zainstalują własną mikroelektrownię wiatrową, czyli zakupią i zamontują turbinę wiatrową wraz z wyposażeniem, to mogą liczyć na wsparcie finansowe.

„Moja elektrownia wiatrowa” – ile to pieniędzy?

NFOŚIGW przeznaczył na ten cel 400 mln złotych. Wsparcie może wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych. Inwestycja może objąć:

  • instalację wiatrową – do 30 tys. zł (do 5 tys. zł/1 kW),
  • magazyn energii elektrycznej – do 17 tys. zł (do 6 tys. zł/1 kWh).

„Moja elektrownia wiatrowa” – zasady

Program obwarowany jest także rozmaitymi wytycznymi. Elektrownia wiatrowa nie może przekraczać mocy 20 kW. Beneficjent programu powinien eksploatować instalację wskazaną we wniosku przez co najmniej 5 lat. W tym czasie nie może zmienić przeznaczenia budynku z mieszkalnego na inny, zdemontować instalacji, zmienić lokalizacji urządzenia, czy je odsprzedać. Ponadto, w przypadku przyłączenia do sieci dystrybucyjnej mikroinstalacji z magazynem energii elektrycznej łączna moc instalacji nie może przekraczać 50 kW. Uwaga! Przydomowe mikroelektrownie wiatrowe nie mogą być wyższe niż 30 m.

image
Mój Prąd 6.0

W 2024 ruszy Mój Prąd 6.0! Kto może się starać o dotację? Jakie będą zmiany?

Jaki typ turbiny wybrać?

Przydomowe wiatraki wzbudzają wiele mieszanych uczuć, sąsiedzi mogą obawiać się na przykład hałasu. Ważne, czy dom stoi na uboczu, czy może w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań. Zaletą instalacji jest to, że nie zajmuje wiele miejsca. Aby nie generowała nachalnych dźwięków, należy dobrać odpowiednią moc i typ turbin. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje turbin – z poziomą osią obrotu (HAWT) i pionową osią obrotu (VAWT).

 

Angelika Drygas

Źródło: gov.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. kwiecień 2024 19:40