Do kogo skierowany jest program Aktywny Samorząd?
Program Aktywny Samorząd jest jednym z działań podejmowanych w celu uchronienia osób niepełnosprawnych przed wykluczeniem. Moduł, w którym wnioski przyjmowane są do końca sierpnia, zakłada dofinansowanie działań likwidujących bariery transportowe, bariery w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, w poruszaniu, a także dofinansowanie opieki nad osobą zależną. Pozostałe dwa moduły dotyczą odpowiednio pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym oraz szkolenia kadr samorządów i organizacji pozarządowych z zakresu problematyki niepełnosprawności.
Adresatami projektu są osoby niepełnosprawne, które spełniają warunki i mogą ubiegać się o dofinansowanie. Realizatorami programu są z kolei samorządy powiatowe.
- Od początku trwania pilotażowego programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Aktywny samorząd” dofinansowanie otrzymało przeszło 230 tys. osób z niepełnosprawnościami – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach I modułu programu Aktywny Samorząd osoby z niepełnosprawnościami, które złożą odpowiednie wnioski, mogą otrzymać wsparcie pieniężne na następujące cele:
- zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- utrzymanie sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- zakup sprzętu elektronicznego,
- oprzyrządowanie do posiadanego samochodu,
- uzyskanie prawa jazdy,
- zapewnienie opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu,
- zakup protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.
Jak można składać wnioski?
Ponieważ program skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, proces składania wniosków jest uproszczony. Całą procedurę można przeprowadzić online, za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW). Pomysłodawcy programu zapewniają, że internetowy proces wnioskowania jest prosty, a składanie dokumentów tą drogą powinno przyspieszyć realizację wniosków i uzyskanie pomocy.
Łączny budżet, przeznaczony na realizację programu w 2022 roku, wynosi 191,03 mln zł - o 2 mln więcej niż rok temu.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements