Przypomnijmy, aby dostać 3 tysiące złotych należało wypełnić obowiązkową deklarację CEEB. Złożenie tego dokumentu w terminie to był jeden z podstawowych warunków, by móc ubiegać się o wsparcie na zakup węgla. Wiele osób zmieniało swoje deklaracje, żeby uzyskać najwyższy możliwy dodatek energetyczny, wskazując posiadanie źródła ciepła na węgiel. To właśnie wtedy wprowadzono rozwiązanie mające na celu ograniczanie możliwości wyłudzania dodatku węglowego. Ustalono, że dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania zostało wpisane do rejestru do 11 sierpnia 2022. Korekty, zaznaczone po tym terminie, mogłyby być podstawą do odmowy wypłacenia świadczenia.
Urzędnicy uściślili także inne zapisy. Dodatek węglowy przysługiwał na jeden adres. W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób, które mieszkają pod tym samym adresem, pieniądze miały trafić do tego, kto zgłosił się jako pierwszy.
Dodatek węglowy, nowe zasady
Nowelizacja przewiduje dwie zasadnicze zmiany. O dodatek węglowy będą mogły starać się osoby, które nie złożyły deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Złożenie deklaracji CEEB to był jeden z najczęstszych powodów, dla których gminy odrzucały wnioski o to świadczenie.
Jeden dodatek na jeden adres?
Ponadto usunięto zasadę „jeden dodatek na jeden adres”. Obecnie, w myśl obowiązującej już ustawy, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.
Przedstawiciel gminy będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy i sporządzi stosowną notatkę służbową.
Pieniądze dla tych, którzy nie złożyli wniosku
Nowe zasady biorą pod swój płaszczyk także tych, którzy nawet nie starali się o dofinansowanie i nie złożyli odpowiedniego wniosku. To wójt czy prezydent miasta będzie mógł przyznać dodatek z urzędu. W ustawie czytamy, że w przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku.
Podsumowując – nowelizacja znacznie rozszerza grupę uprawnionych do trzymania dodatku węglowego. Zakłada, że starać się o niego ponownie mogą ci, których wniosek wcześniej został odrzucony w myśl zasady „jeden dodatek na jeden adres” lub przez brak deklaracji CEEB. Zmiany w przepisach obowiązują od 3 listopada.
Angelika Drygas
Fot. envato elements