StoryEditorWłasne cztery kąty

Oszczędzanie na zakup domu. Konto mieszkaniowe – na czym polega?

05.09.2023., 12:00h
Dzięki uchwalonej 14 kwietnia 2023 roku ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, Polacy mają możliwość długoterminowo odkładać pieniądze na swój własny kąt. Na czym polega Konto Mieszkaniowe?

Kto może otworzyć Konto Mieszkaniowe?

Konto może otworzyć każda osoba, która nie ma i w przeszłości nie miała mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do żadnego z nich. Możliwość założenia konta ma również osoba, która w jednym posiadanym przez siebie lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. W drugim przypadku mieszkanie musi mieć określoną ilość metrów kwadratowych, żeby osoba kwalifikowała się do wzięcia udziału w programie.

Mieszkanie nie może mieć więcej niż:

 • 50 m kwadratowych w przypadku 2 dzieci,
 • 75 m kwadratowych w przypadku 3 dzieci,
 • 90 m kwadratowych w przypadku 4 dzieci,
 • bez ograniczeń w przypadku 5 lub więcej dzieci.

Istnieje również możliwość, aby osoba posiadająca prawo do mieszkania wzięła udział w programie, jeśli zostaną spełnione pewne warunki:

 • osoba nabyła prawo do mieszkania w drodze dziedziczenia po otwarciu konta;
 • prawo do mieszkania odnosi się albo odnosiło do współwłasności jednego mieszkania lub domu jednorodzinnego w udziale nie wyższym niż 50%, nabytego w drodze dziedziczenia przed otwarciem konta;
 • prawo do mieszkania dotyczy lub dotyczyło mieszkania lub domu jednorodzinnego wyłączonego na wskutek katastrofy budowlanej lub działania żywiołu;
 • prawo do mieszkania zostało ustanowione w wyniku roszczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (roszczenie o zawarcie umowy w przypadku śmierci osoby bliskiej).

Oszczędzanie trwa od 3 do 10 lat.

image

Konto mieszkaniowe

FOTO: Envato Elements

Państwo oferuje Premię Mieszkaniową

Każdy korzystający z programu będzie miał naliczaną Premię Mieszkaniową, która równa się rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 metra kwadratowego. Ważne jest to, że premia wypłacona zostanie jednorazowo. Oszczędności są oprocentowane zgodnie z ofertą banku, ale odsetki zwolnione są z podatku Belki. Premia Mieszkaniowa i zwolnienie z podatku przysługują tylko wtedy, kiedy środki wydane zostaną w przeciągu 5 lat na zakup pierwszego mieszkania, domu jednorodzinnego lub budowę któregoś z nich. Ponadto, środki mogą być wykorzystane na sfinansowanie kosztów inwestycji w ramach kooperatywy mieszkaniowej bądź ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu, na wkład mieszkaniowy w spółdzielni, a nawet nabycie prawa do nieruchomości gruntowej.

Zasady oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym

 • Uczestnik programu w ciągu miesiąca musi wpłacić minimum 500 zł, a maksimum 2 000 zł. Regularne wpłaty w kwocie co najmniej 500 zł to gwarancja Premii.
 • W każdym roku przysługuje jeden miesiąc wakacji od oszczędzania.
 • Wpłat można dokonywać w różnej wysokości.

Jakie banki biorą udział w programie?

Na razie Konto Mieszkaniowe można otworzyć w:

 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Bank PEKAO S.A.,
 • Alior Bank S.A.

Jak czytamy na portalu muratorplus.pl, inne banki planują stopniowo wprowadzać Konto Mieszkaniowe, nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.

image
Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny – jakie zniżki przysługują posiadaczom w 2023 roku?

Oprac. Sandra Matus

Źródło: www.gov.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 23:12