StoryEditorSłużba wojskowa

Podwyżki dla żołnierzy WOT? O ile wzrośnie ich pensja?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znaleźć można projekt zakładający podwyżki dla żołnierzy WOT. Miałyby one obowiązywać już niebawem! O ile wzrośnie wynagrodzenie żołnierzy niezawodowych?

Kogo obejmą podwyżki dla żołnierzy niezawodowych? 

Minister Obrony Narodowej złożył projekt rozporządzenia zmieniającego wynagrodzenia dla żołnierzy niezawodowych. Na liście objętych podwyżkami miałyby znaleźć się osoby, które służą w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz żołnierze aktywnej i pasywnej rezerwy. Projekt jest dopiero na początkowym etapie prac legislacyjnych. 

Przeczytaj także: Ćwiczenia wojskowe: rolnicy i informatycy będą powołani. Ile dostaną za szkolenie?

Dlaczego MON chce podnieść wynagrodzenie żołnierzy WOT? 

W uzasadnieniu złożonego projektu rozporządzenia możemy przeczytać, że powodem planowanego podniesienia wypłat dla żołnierzy niezawodowych jest wzrost stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Decyzja na ten temat zapadła wcześniej w tym roku. W związku z tym resort obrony narodowej nie widzi przeszkód, by dać podwyżki również żołnierzom niezawodowym, zwłaszcza, że nie są one opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie jest od nich odliczana składka zdrowotna. 

Ile zarabiają żołnierze WOT na ćwiczeniach? 

Wysokość wypłat dla żołnierzy WOT jest uzależniona od posiadanego stopnia wojskowego. Od 1 stycznia 2024 stawki za jeden dzień ćwiczeń żołnierza niezawodowego są następujące: 

  • szeregowy: 141 zł, 
  • starszy szeregowy: 146 zł, 
  • kapral: 161 zł, 
  • plutonowy: 171 zł, 
  • porucznik: 221 zł. 

Przeczytaj także: Ursus 1222 za 30 tys. zł i terenowy Mercedes. Wyprzedaż sprzętu w wojsku

Jakie są planowane podwyżki dla żołnierzy WOT? 

Rozporządzenie o zmianach w wynagrodzeniu żołnierzy niezawodowych przewiduje następujące podwyżki: dla szeregowych od 16,8 proc. do 19,9 proc., dla podoficerów od 10,3 proc. do 19,7 proc., a dla oficerów do 7,5 proc. w stosunku do stawek obecnie obowiązujących. Jeżeli wejdzie ono w życie, żołnierze WOT i rezerwy będą otrzymywali wypłatę za dzień ćwiczeń w wysokości: 

  • szeregowy: 169 zł, 
  • starszy szeregowy: 174 zł, 
  • plutonowy: 198 zł, 
  • porucznik: 235 zł. 

Od kiedy żołnierze WOT będą zarabiać więcej? 

Wciąż trwają prace legislacyjne nad projektem o podwyżkach dla żołnierzy WOT, jednak Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by zmiany weszły w życie od 1 lipca.

 

źródło: RCL

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Canva/Bartłomiej Czekała

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 20:31