StoryEditorStatystyczne zarobki

Polacy mają zarabiać jak Włosi lub Niemcy? Zobacz, ile nam jeszcze brakuje

Choć politycy zapewniają, że wynagrodzenia w Polsce są na europejskim poziomie, okazuje się, że do mieszkańców Włoch czy Niemiec trochę nam jeszcze brakuje, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunek zarobków do cen w sklepach. Ile zarabiają Polacy i jak wypadamy na tle Europy?

Jak Eurostat oblicza dochody obywateli? 

Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, opracował dane dotyczące nierówności dochodów w poszczególnych państwach europejskich. Ustalono je na podstawie mediany ekwiwalentnego dochodu, czyli całkowitego dochodu gospodarstwa domowego po opodatkowaniu i innych odliczeniach, który jest dostępny na wydatki lub oszczędności, podzielonego przez liczbę członków gospodarstwa domowego w przeliczeniu na ekwiwalentnych dorosłych. Medianę tę wyrażono w postaci standardu siły nabywczej (PPS) – Eurostat odnosi się zatem do tego, ile mogą kupić obywatele poszczególnych państw. Dzięki temu możliwe jest bardziej realistyczne porównanie zarobków, niż tylko poprzez zestawienie kwot. 

W jakim państwie europejskim zarabia się najwięcej? 

Spośród państw europejskich najwyższy standard siły nabywczej, a zatem najwyższe zarobki w porównaniu do cen w sklepach, odnotowano w Norwegii – PPS 27 893 i Szwajcarii – 26 163. Z kolei wśród członków Unii Europejskiej najwięcej zarabiają mieszkańcy Luksemburga – 32 132 PPS. To absolutni rekordziści pośród państw, z których Eurostat zdołał zebrać dane – wszystkie te kraje mają PPS na poziomie ponad 25 000

Drugą grupę stanowią państwa o PPS 20 000-25 000. Wśród nich znalazła się większość krajów zachodniej Europy (prócz Hiszpanii, Portugalii i Włoch). Najwyższe wyniki odnotowały Holandia (24 560 PPS), Austria (24 450 PPS) i Niemcy (23 401 PPS). 

Gdzie w Europie zarobki są najniższe? 

Na drugim końcu skali znalazła się większość państw południowo-wschodniej Europy. Najniższe wyniki odnotowano w Rumunii (8 703 PPS), Bułgarii (9 375 PPS), Grecji (9 917 PPS) i na Węgrzech (9 982 PPS). W tej grupie znalazła się także większość państw bałkańskich oraz Turcja. 

Jak na tle Europy wypadają zarobki w Polsce? 

“Zarabiać jak Niemiec, wydawać jak Polak” to marzenie wielu osób. Okazuje się, że wciąż jest o czym marzyć, bo siła nabywcza w Polsce jest o wiele mniejsza niż w Niemczech, a niższe ceny w sklepach nie rekompensują nam niższych zarobków. W zestawieniu za 2021 rok (a tego dotyczy najnowszy raport Eurostatu), zajęliśmy 21 miejsce wśród państw UE z wynikiem 13 866 PPS. To o 10 000 mniej niż Niemcy i o ponad 4 tys. mniej, niż wyniosła średnia unijna, która oszacowana została na 18 019 PPS. 

Polska nie znalazła się co prawda w grupie państw z najniższym PPS w Europie, ale do wyprzedzających nas Estonii i Hiszpanii sporo nam brakuje – kraje te mają odpowiednio 14810 PPS i 16297 PPS. Z kolei goniący nas Litwini (13 742 PPS) i Czesi (13 815 PPS) nie mają dużego dystansu do odrobienia. 

Czy dane z Eurostatu są miarodajne? 

O ile większość Polaków faktycznie uważa, że wciąż żyjemy na niższym poziomie niż mieszkańcy zachodniej Europy, o tyle warto pamiętać, że dane Eurostatu są tylko statystyką za 2021 rok. Niekoniecznie jednak musi to być dobra informacja: 2022 rok przyniósł ogromny wzrost inflacji w Polsce i choć zarobki Polaków powoli rosną, nie oznacza to dużego wzrostu siły nabywczej, która jest wyznacznikiem w zestawieniu Europejskiego Urzędu Statystycznego. Zestawienie za miniony rok może więc przynieść nawet pogorszenie wyniku.

image
FOTO: Eurostat

Zuzanna Ćwiklińska

mapa: Eurostat

foto: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 23:20