Domy jednorodzinne będzie można budować bez pozwolenia
Minister rozwoju i technologii Waldemar Burda zapowiedział podczas konferencji prasowej nadchodzące zmiany w prawie budowlanym. Od 2023 roku w przepisach nie będzie już obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe. Nie będzie maksymalnej powierzchni zabudowy, która zmuszałaby do uzyskania pozwolenia. Przypomnijmy, że w tej chwili bez pozwolenia stawiać można tylko domy do 70 mkw.
– Zniesienie pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych, co pokazała już wcześniej wdrożona procedura zgłoszeniowa dla domów do 70 mkw., to jest dobry kierunek. Przede wszystkim to duże uproszczenie dla inwestorów, które przełoży się na oszczędność czasu i pieniędzy – powiedziała w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Jak w praktyce będą działać przepisy o budowie domu bez pozwolenia?
Jak tłumaczy Cabańska, nowe przepisy przewidują, że inwestorzy, którzy będą chcieli wybudować dom, będą musieli tylko złożyć wniosek do odpowiedniego organu i właściwie od ręki mogą zaczynać budowę. Zniesony zostanie obowiązek oczekiwania na wydanie decyzji.
– Zakładamy, że te nowe przepisy wejdą w życie z początkiem nowego roku. W tej chwili jesteśmy na etapie procesu legislacyjnego, uzyskujemy wpis do wykazu prac legislacyjnych i będziemy dążyć do tego, żeby ta nowelizacja zaczęła obowiązywać jak najszybciej - mówi Cabańska.
Nowe wymagania: trzeba będzie zadbać o bezpieczeństwo
Planowane zmiany w prawie budowlanym nie będą dotyczyły wyłącznie uproszczenia przy budowaniu domów jednorodzinnych. Pojawią się także zapisy związane z nowymi wymogami bezpieczeństwa budowlanego. Każda rozpoczęta budowa będzie musiała posiadać kierownika budowy, który dzięki specjalnym kwalifikacjom i uprawnieniom zadba o wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i odbiorem domów jednorodzinnych.
Katalog domów do 70 mkw – gratka od GUNB
Zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domy o powierzchni do 70 mkw cieszą się w tej chwili bardzo dużym zainteresowaniem. Wychodząc mu naprzeciw, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował na swojej stronie internetowej katalog projektów z takimi budynkami. Obecnie liczy on ponad 20 pozycji, jednak docelowo ma ich być nawet około 70.
Każdy inwestor może pobrać projekt, zlecić projektantowi dostosowanie go do działki, na której ma powstać budynek, skompletować wymagane dokumenty i złożyć zgłoszenie do starostwa. Budowę może rozpoczynać już następnego dnia po zgłoszeniu.
– Po rejestracjach i liczbie pobrań widzimy, że obywatele są zainteresowani tym programem. W ciągu czterech dni, od kiedy opublikowaliśmy projekty, pobrano je ponad 150 razy. Mamy też zarejestrowanych około 400 zgłoszeń dotyczących budowy domów do 70 mkw. w tej uproszczonej procedurze – mówi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Przepisy zezwalające na budowę domu o powierzchni do 70 mkw bez zezwolenia weszły w życie w ramach Polskiego Ładu.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Envato Elements