StoryEditorKary za palenie w kominku

Czekasz na jesienne chłody, by napalić w kominku? Uważaj, możesz dostać mandat!

Przełom września i października to moment, kiedy w mediach społecznościowych pojawia się wiele grafik i fotografii w przytulnym klimacie: wygodny fotel, książka, kawa i... ogień w kominku. Jeżeli dla ciebie także jest to definicja udanego popołudnia, sprawdź, czy zgodnie z prawem możesz zainstalować w domu kominek i używać go. O co chodzi?

Czy w Polsce obowiązuje zakaz montażu kominka? 

Kary za użytkowanie kominka brzmią bardzo groźnie. Nie ma jednak potrzeby martwienia się na zapas. Kominki nie zostały zdelegalizowane, a jedynie określono zakres ich użytkowania w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwanej “Ekoprojektem”, którą wprowadzono w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem. W związku z tym kominki mogą być użytkowane i montowane w nowych domach, jednak warto pamiętać, że powinny one spełniać określone kryteria. 

Jakie kryteria powinien spełniać kominek? 

Unijna dyrektywa, określana jako “Ekoprojekt”, reguluje normy, które powinien spełnić kominek, by mógł być użytkowany. Są to głównie normy emisji substancji wydzielających się podczas spalania. 

Aby można było regularnie używać kominka, powinien on emitować nie więcej niż: 

 • 40 mg/m3 pyłów zawieszonych PM;  
 • 120 mgC/m3 zanieczyszczeń organicznych w formie gazowej;  
 • 1500 mg/m3 tlenku węgla;  
 • 200 mg/m3 tlenku azotu. 

Co więcej, kominek powinien także spełniać określone wymogi dotyczące efektywności energetycznej. W przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania mowa o 79 proc. w przypadku ogrzewania pelletem oraz 65 proc. w przypadku innych paliw. Z kolei dla kominków z otwartą komorą spalania minimalna efektywność energetyczna wynosi 30 proc. 

Czym wolno palić w kominku? 

Ze względu na szkodliwe substancje, które wydzielają się podczas spalania i zatruwają powietrze oraz środowisko, nie każdy materiał nadaje się do spalenia w kominku. Do tego celu można wykorzystać: 

 • nieimpregnowane i sezonowe drewno, 
 • pellet, 
 • brykiet drzewny, 
 • wysokiej jakości węgiel kamienny. 

Zakazane są z kolei: 

 • kolorowe papiery, 
 • materiały sztuczne, 
 • węgiel brunatny, 
 • miał i muł węglowy, 
 • śmieci. 

Gdzie obowiązuje zakaz palenia w kominku? 

Zgodnie z unijnym “Ekoprojektem”, jeżeli w sezonie grzewczym przydarzą się tak zwane dni smogowe, czyli dni kiedy zanieczyszczenie pyłem przekracza 50 μg/m3, zakazuje się palenia w kominkach. Jedyny wyjątek stanowią gospodarstwa domowe, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania. 

W niektórych regionach Polski obowiązują dodatkowe zakazy palenia w kominku. Wprowadzono je między innymi na terenie Krakowa, gdzie jest to całkowicie zabronione. Z kolei w części woj. mazowieckiego obowiązuje zakaz palenia w kominku od kwietnia do końca grudnia, czyli przez 250 dni w roku. 

Jaka kara grozi za złamanie zakazu palenia w kominku? 

Troska o czyste powietrze dotyczy wszystkich, więc za złamanie zakazu palenia w kominku grożą kary. W tej sytuacji osoba, która łamie przepisy opisane w “Ekoprojekcie”, musi liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości od 500 do nawet 5000 zł. W skrajnych przypadkach, gdy posiadacz kominka będzie utrudniał przeprowadzenie kontroli bądź próbował udaremnić karę, może nawet trafić do aresztu.

źródło: deccoria

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:50