StoryEditorOpieka nad pupilem

Czy mieszkając na wsi, można dostać mandat za niesprzątanie po psie?

Wielu mieszkańców miast skarży się na to, że chodniki w ich okolicy to istne pole minowe: by ominąć wszystkie psie odchody, trzeba niezłego slalomu. Na wsiach ten problem poruszany jest rzadziej, a jednak istnieje i dla wielu jest irytujący. Czy można ukarać właściciela psa, który nie sprząta po swoim pupilu?

Czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe? 

Wielu mieszkańców wsi decyduje się na posiadanie psa. Czworonóg staje się opiekunem domu, a najczęściej także pupilem całej rodziny. Z tego powodu wiejskie psy bywają wyprowadzane na spacery niemal równie często, jak te miejskie, zwłaszcza jeśli większą część swojego życia spędzają w domu. 

Spacer to dla psów doskonała okazja, by załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Niektórzy właściciele sądzą, że skoro znajdują się w otoczeniu wiejskiej przyrody, nie muszą sprzątać psich odchodów, gdyż te są naturalne. To jednak bardzo mylna interpretacja! Sprzątanie po pupilu to nie tylko postępowanie w odpowiedzialny sposób, ale wręcz wypełnianie obowiązku. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, w tym odchodami zwierząt. 

Dlaczego psie odchody zagrażają środowisku? 

Właściciele psów, którzy mają zaledwie powierzchowną wiedzę, często sądzą, że psie odchody są naturalne i stanowią formę nawozu dla roślin. Owszem, znajdują się w nich fosfor i azot, które stosowane są jako substancje odżywcze, jednak co za dużo to niezdrowo – gdyby wszyscy posiadacze czworonogów nie sprzątali po nich, ilość tych substancji doprowadziłaby do przenawożenia, które wpływa negatywnie na środowisko. 

Wbrew pozorom, efekty pracy psiego układu trawienia mogą być niebezpieczne również dla innych zwierząt oraz dla ludzi, szczególnie dzieci. Mogą stać się przyczyną chorób pasożytniczych lub przyczynić się do zatrucia cudzego czworonoga, szczególnie jeśli pupil przechodzi kurację lekami. 

Czy na wsi trzeba sprzątać po psie? 

Na wsiach często zdarza się, że psy biegają luzem nawet podczas spaceru. To sprawia, że właściciel może przeoczyć fakt, że jego pupil gdzieś nabrudził. Przepisy są jednak jasne: nie ma w nich wyłączeń, dotyczących terenów wiejskich i fakt, że właściciel czegoś nie dostrzegł, nie jest żadnym wytłumaczeniem. Zawsze należy posprzątać po swoim pupilu, szczególnie na terenach wspólnych, np. na placach zabaw, siłowniach na powietrzu itd. W sytuacji, gdy ukochany czworonóg załatwi się na cudzej działce, również lepiej nie odwracać głowy. Poirytowany sąsiad może uwiecznić ten moment na filmie lub zdjęciach i zgłosić to na policję. Jeżeli pies i właściciel będą możliwi do rozpoznania, służby mogą wręczyć mandat. 

Jaki mandat grozi za niesprzątanie po psie? 

Zgodnie z obowiązującym prawem, służby mogą ukarać posiadacza psa, który nie sprząta po swoim czworonogu. Taka sytuacja podchodzi pod wykroczenie, za które przewidziany jest mandat, opiewający na 500 zł. W skrajnym przypadku służby mogą skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela brudzącego psa.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:59