StoryEditorBezpieczeństwo w lesie

Grzybiarze kontra myśliwi: czy podczas polowania trzeba przerwać grzybobranie?

Jesienny las przyciąga spacerowiczów, ale to przede wszystkim pora wzmożonej aktywności grzybiarzy oraz myśliwych. Zwłaszcza w listopadzie przedstawiciele obu grup mogą często spotykać się w lesie. Czy grzybiarze muszą ustąpić myśliwym? Czy podczas polowania wszyscy muszą opuścić las?

Gdzie może odbywać się polowanie? 

Myśliwi mogą udać się na polowanie w terenie, gdzie znajduje się obwód łowiecki. W Polsce takie obwody wyznaczone są w bardzo wielu miejscach – wykluczono z nich tereny zamieszkane, czyli miasta, wsie, osady, a także parki narodowe i częściowo rezerwaty przyrody. W innych przestrzeniach, w tym na polach i w lasach, myśliwi mogą organizować łowy bez przeszkód. 

Kto jest ważniejszy w lesie: grzybiarz czy myśliwy? 

W lesie jesienią można spotkać naprawdę wiele osób: spacerowiczów, biegaczy, grzybiarzy, myśliwych. Co istotne, przedstawiciele żadnej z tych grup nie są w lesie ważniejsi od pozostałych! Choć myśliwi mogą wydawać się grupą dominującą, ponieważ najczęściej mają ze sobą broń, nie daje im to prawa do wyrzucania z lasu kogokolwiek, nawet jeśli trwa polowanie. 

Czy grzybiarze muszą unikać terenu, gdzie odbywa się polowanie? 

Myśliwi podczas polowania mają ze sobą nabitą broń, są czujni i reagują na każdy ruch. Niestety, podczas tej aktywności dochodzi do wielu wypadków i przypadkowych postrzeleń. Ich ofiarą często są grzybiarze – pochyleni nisko przy ziemi, szeleszczący w krzakach, bywają omyłkowo wzięci za zwierzynę, zwłaszcza jeżeli spłoszona ofiara polowania uciekła w danym kierunku. Czy wobec tego grzybiarzom nie wolno wchodzić na teren, gdzie pracują myśliwi? Nie obowiązuje prawny zakaz, jednak miłośnicy grzybobrania powinni wykazać się zdrowym rozsądkiem i unikać spotkania z łowczymi. 

Czy polowanie musi być oznakowane? 

Jeżeli w lesie organizowane jest polowanie zbiorowe, organizator w ciągu 24 godzin przed jego rozpoczęciem powinien oznakować za pomocą specjalnych tablic wszystkie drogi dojazdowe, parkingi i inne miejsca, prowadzące do obszaru, gdzie będą aktywni myśliwi. Dzięki temu grzybiarze, ale także spacerowicze będą mieli świadomość, że tego terenu w określonym czasie lepiej unikać, by nie narazić się na niebezpieczeństwo. Warto zachować zdrowy rozsądek i świadomie nie wybierać okolicy, w której trwa polowanie. 

Czy można dostać mandat za zakłócanie polowania? 

W lesie wszyscy są równi, zatem grzybiarze powinni mieć prawo do zbierania grzybów w spokoju, a myśliwi do uczestniczenia w polowaniu, nie będąc niepokojonymi. Z pewnością spokojni miłośnicy grzybów czy leśnych spacerów nie muszą obawiać się, że łowczy wyrzucą ich, gdy przypadkowo zabłądzą na teren, gdzie odbywa się polowanie. Jednak jeżeli grzybiarz bądź jakakolwiek inna osoba będzie celowo zakłócała aktywność myśliwych, mają oni prawo wezwać policję, która może ukarać złośliwego miłośnika samotności w lesie.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 05:26