StoryEditorUważaj w lesie!

Grzybiarzu, bądź ostrożny! Ten mandat możesz dostać tylko w lesie

Jesienny krajobraz leśny może przykuwać uwagę i zachęcać do spacerów, a grzybiarzy kusi perspektywą owocnych zbiorów. Warto jednak uważać na grzybobraniu, bo w lesie nie można pozwolić sobie na wszystko, za to łatwo można dostać mandat! W jakiej sytuacji?

Październik to miesiąc, który jest całkiem kapryśny, jeśli chodzi o zmianę pogody. Trafiają się jednak słoneczne i ciepłe dni, które z pewnością niejeden człowiek chce wykorzystać na spacer po lesie lub grzybobranie. Jeśli wybierzesz podróż autem, może cię to wiele kosztować.

Gdzie nie można zaparkować podczas grzybobrania?

Bez względu na cel podróży, jeśli zaparkujesz w lesie samochodem, musisz się liczyć z tym, że straż miejska lub policja może wystawić ci mandat. Okazuje się, że w lesie nie wolno parkować. Zakaz dotyczy także samego wjazdu do lasu. Mówi o tym artykuł 29. ustawy o lasach.

"Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach."

Oznacza to, że samochód można zaparkować wyłącznie przy oznakowanych drogach. Jeśli dane miejsce – wjazd do lasu lub droga leśna – nie jest oznakowane w odpowiedni sposób, nie możesz tam parkować. Niestosowanie się do przepisów może grozić mandatem.

Ile wynosi mandat za parkowanie w lesie?

Leśne tereny przyciągają spacerowiczów i grzybiarzy. Żaden kierowca nie jest bezkarny. Nieważne czy zdecydujesz się na podróż motocyklem, czy samochodem za parking na nieoznakowanym terenie dostaniesz mandat. Wysokość kary jest zależna od stopnia dewastacji zieleni. Parkowanie na nieoznakowanym terenie może cię kosztować od 20 do 500 złotych. Jeśli podczas wjazdu do lasu uszkodzisz chroniony okaz – możesz zapłacić nawet do 1000 złotych.

Mandat za podróż po lesie: czy można go nie przyjmować

Nie jesteś zobowiązany do przyjęcia mandatu za tego typu wykroczenie popełnione w lesie. Warto jednak pamiętać, że odmowa przyjęcia mandatu oznacza wizytę w sądzie. Jeśli nie masz żadnych podstaw do obrony tego zachowania, lepiej pogódź się z mandatem i przyjmij go. W innym wypadku, taka decyzja może cię wiele kosztować. Sąd może nałożyć na ciebie karę w wysokości nawet 5000 zł grzywny.

Jak często Polacy łamią prawo w lesie?

Według leśnictw w różnych regionach Polski – aż 4 na 5 wykroczeń dotyczy nieuprawnionego wjazdu do lasu. 

Przeczytaj także: W tych miejscach możesz być ukarany za grzybobranie. Sprawdź, czy zbierasz tam grzyby!

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 14:55