StoryEditorPrawo budowlane

Jaka kara grozi za brak świadectwa charakterystyki energetycznej domu?

Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego nakłada na właścicieli konieczność posiadania ważnego świadectwa energetycznego nieruchomości. Osoby, które nie będą dysponowały tym dokumentem, narażą się na surową karę. Od kiedy ten przepis wchodzi w życie? Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne budynku – co to jest? 

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, w którym zawarte są informacje dotyczące zapotrzebowania danej nieruchomości na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia. Jest ono niezbędne w sytuacji, gdy nieruchomość jest sprzedawana na podstawie umowy sprzedaży oraz w momencie wynajmu. 

Świadectwo energetyczne nie jest w polskim prawie niczym nowym. Muszą je mieć wszystkie budynki, które zostały wybudowane po 2009 roku. Jednak ostatnia nowelizacja prawa budowlanego zobowiązuje do uzyskania tego świadectwa również właścicieli starszych nieruchomości. 

Czemu służy nowelizacja prawa o świadectwie energetycznym budynku? 

Zmiany w ustawie dotyczącej świadectwa energetycznego budynku były konieczne, by dostosować polskie prawo do wymogów unijnych. Jak podkreślono w ustawie, celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej jest promowanie efektywnego energetycznie budownictwa oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie oszczędzania energii w nieruchomościach. 

Od kiedy świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe? 

Właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie dysponują świadectwem energetycznym dla swoich budynków, nie muszą wpadać w popłoch. Prawo, które zobowiązuje ich do posiadania tego dokumentu, wejdzie w życie 28 kwietnia

Ile kosztuje świadectwo energetyczne budynku? 

Świadectwa energetyczne wystawiają firmy, które zajmują się przeprowadzaniem audytów. Audytor sprawdzi, czy ogrzewanie w budynku działa poprawnie, instalacje są sprawne a nieruchomość dobrze izolowana termicznie. Taka kontrola zakończy się wystawieniem świadectwa energetycznego. 

Koszt jego uzyskania waha się od ok. 500 do nawet 1500 zł, w zależności od firmy i lokalizacji. Warto jednak mieć na uwadze, że certyfikat jest ważny przez 10 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w nieruchomości dokonane zostaną zmiany, mające wpływ na zużycie energii. Wówczas trzeba uzyskać nowe świadectwo.

Jaka będzie kara za brak świadectwa energetycznego? 

Posiadacze nieruchomości, którzy po 28 kwietnia 2023 nie będą dysponowali świadectwem energetycznym, mogą zostać ukarani grzywną. Przepisy nie podają ostatecznej wysokości mandatu, jednak radcy prawni szacują, że może to być od 20 do... 5000 zł! Co więcej, ukarany właściciel zostanie zobowiązany do przeprowadzenia audytu i uzyskania brakującego dokumentu. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:29