StoryEditorBolesny rozwód

Jakie są przyczyny rozwodu z orzeczeniem winy. Co jeszcze poza zdradą?

15.01.2023., 14:00h

Sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie to niezwykle bolesna sprawa. Wielokrotnie jednak to jedyna droga, aby poszkodowany małżonek mógł dochodzić swoich praw. Kiedy jest możliwy tego typu rozwód? Co musi się stać, aby sąd mógł orzekać o winie?

Dzieje się tak, że małżonkowie mają odmienne zdania co do zakończenia małżeństwa. Jedna strona czuje się poszkodowana przez działanie swojego partnera życiowego. Sąd musi ustalić, który z małżonków ponosi winę za rozkład związku. Co daje orzeczenie o winie przy rozwodzie?

Prawo polskie

Zgodnie z art. 56 §1 KRO, "Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód". Rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód jest możliwe tylko wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. W myśl art. 57 kodeksu rodzin­nego i opiekuń­czego, orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

Powody rozwodu z orzeczeniem winy

Orzekanie o winie w procesie rozwodowym jest niezwykle traumatyczne dla obojga małżonków. Pojawiają się wielkie emocje i trudne uczucia, często zerwanie stosunków z krewnymi i niekończące się urazy. Wina zazwyczaj leży po stronie tego małżonka, który naruszył swoje obowiązki małżeńskie, nie dopełniał ich i w ten sposób przyczynił się do rozpadu pożycia małżeńskiego. Powody mogą być różne:

  • zdrada małżeńska,
  • alkoholizm,
  • uzależnienie od środków odurzających, np. narkotyków czy dopalaczy,
  • przemoc fizyczna i psychiczna,
  • hazard,
  • zaniedbania w zaspokajaniu potrzeb rodziny.

Sprawa sądowa w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy

W każdym z tych przypadków sąd musi wnikliwie przeanalizować przyczyny. Na przykład, jeśli powodem ma być niechęć do współżycia jednego z małżonków, to przedmiotem analizy będzie też jakie okoliczności doprowadziły do takiego stanu rzeczy. Najczęściej jest to wypadkowa innych problemów, które skutkują przerwaniem więzi cielesnej i duchowej. Jeśli małżonek ciężko zachorował, a ta choroba przyczyniła się do rozkładu małżeństwa, nie można mówić o jego winie. Aby udowodnić winę, potrzebna będzie dokumentacja, np. medyczna, fotograficzna, mailowa, wydruki, raport detektywa. Warto zgromadzić oraz zabezpieczyć materiał dowodowy, ponieważ wina musi być bardzo dobrze udowodniona.

image
CO CIĘ CZEKA W 2023 ROKU?

Horoskop miłosny na 2023 rok. Dla Skorpiona to będzie idealny czas na miłość!

Rodzaje rozwodu:

  • rozwód bez orzekania o winie;
  • rozwód z orzeczeniem winy jednej strony tj. rozwód z winy jednego z małżonków: żony lub męża,
  • rozwód z winy obojga małżonków (rozwód z orzeczeniem o winie obu stron).

Korzyści rozwodu z orzeczeniem o winie

Zaletą rozwodu z orzekaniem o winie jest: możliwość dochodzenia od strony winnej alimentów (na rzecz dziecka i poszkodowanego małżonka); nierówny podział majątku i… satysfakcja! Negatywne konsekwencje wiążą się z kryzysem rodziny, cierpieniem dzieci i własnym, a także nadszarpniętym zdrowiem psychicznym. Rozwód z orzekaniem o winie czasami ciągnie się miesiącami, a nawet latami.

Przeczytaj także: 

Jak przeprowadzić rozwód, aby sprawa trwała krótko i tanio?

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:26