Dzieje się tak, że małżonkowie mają odmienne zdania co do zakończenia małżeństwa. Jedna strona czuje się poszkodowana przez działanie swojego partnera życiowego. Sąd musi ustalić, który z małżonków ponosi winę za rozkład związku. Co daje orzeczenie o winie przy rozwodzie?
Prawo polskie
Zgodnie z art. 56 §1 KRO, "Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód". Rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód jest możliwe tylko wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. W myśl art. 57 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
Powody rozwodu z orzeczeniem winy
Orzekanie o winie w procesie rozwodowym jest niezwykle traumatyczne dla obojga małżonków. Pojawiają się wielkie emocje i trudne uczucia, często zerwanie stosunków z krewnymi i niekończące się urazy. Wina zazwyczaj leży po stronie tego małżonka, który naruszył swoje obowiązki małżeńskie, nie dopełniał ich i w ten sposób przyczynił się do rozpadu pożycia małżeńskiego. Powody mogą być różne:
- zdrada małżeńska,
- alkoholizm,
- uzależnienie od środków odurzających, np. narkotyków czy dopalaczy,
- przemoc fizyczna i psychiczna,
- hazard,
- zaniedbania w zaspokajaniu potrzeb rodziny.
Sprawa sądowa w przypadku rozwodu z orzeczeniem winy
W każdym z tych przypadków sąd musi wnikliwie przeanalizować przyczyny. Na przykład, jeśli powodem ma być niechęć do współżycia jednego z małżonków, to przedmiotem analizy będzie też jakie okoliczności doprowadziły do takiego stanu rzeczy. Najczęściej jest to wypadkowa innych problemów, które skutkują przerwaniem więzi cielesnej i duchowej. Jeśli małżonek ciężko zachorował, a ta choroba przyczyniła się do rozkładu małżeństwa, nie można mówić o jego winie. Aby udowodnić winę, potrzebna będzie dokumentacja, np. medyczna, fotograficzna, mailowa, wydruki, raport detektywa. Warto zgromadzić oraz zabezpieczyć materiał dowodowy, ponieważ wina musi być bardzo dobrze udowodniona.
Rodzaje rozwodu:
- rozwód bez orzekania o winie;
- rozwód z orzeczeniem winy jednej strony tj. rozwód z winy jednego z małżonków: żony lub męża,
- rozwód z winy obojga małżonków (rozwód z orzeczeniem o winie obu stron).
Korzyści rozwodu z orzeczeniem o winie
Zaletą rozwodu z orzekaniem o winie jest: możliwość dochodzenia od strony winnej alimentów (na rzecz dziecka i poszkodowanego małżonka); nierówny podział majątku i… satysfakcja! Negatywne konsekwencje wiążą się z kryzysem rodziny, cierpieniem dzieci i własnym, a także nadszarpniętym zdrowiem psychicznym. Rozwód z orzekaniem o winie czasami ciągnie się miesiącami, a nawet latami.
Przeczytaj także:
Angelika Drygas
Fot. envato elements