Czy na wsiach zdarzają się problemy z parkowaniem?
Polska wieś raczej nie kojarzy się z korkami i zapchanymi parkingami. Wręcz przeciwnie - w większości przypadków posiadacze aut są w stanie zaparkować je na własnej posesji i rzadko zdarzają się sąsiedzkie nieporozumienia na tym tle. Sytuacja jednak zmienia się, gdy na wsi lub w jej pobliżu powstaje deweloperskie osiedle domków jednorodzinnych, które często budowane są na ciasnych działkach i nie zawsze mają w pakiecie garaż. Wówczas auta muszą parkować poza posesją, a to bywa uciążliwe nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale całej wsi.
Czy kartka z prośbą o nieparkowanie ma moc prawną?
Jeżeli sąsiad uporczywie parkuje auto na chodniku obok naszej posesji, możemy się poirytować. Niestety, zgodnie z prawem, na irytacji musi się skończyć, ponieważ w większości przypadków nie możemy nic zrobić w tej sytuacji. Wyjątek jest wtedy, gdy chodnik jest naszą własnością. To nie jest oczywiste – w większości przypadków chodnik należy do gminy, a właściciel działki ma za zadanie utrzymywać go w odpowiednim stanie, odśnieżać czy odchwaszczać. Wówczas zarówno sąsiad, jak i każda inna osoba ma prawo parkować na jego terenie. Oczywiście, możemy zwrócić się z prośbą o nieparkowanie, wieszając na płocie kartkę lub tabliczkę, jednak jej przestrzeganie będzie ze strony posiadacza auta czysto grzecznościowe. Takie ogłoszenie nie ma żadnej mocy prawnej i za jego złamanie nic nie grozi.
Parkowanie na chodniku – regulacje prawne
Kwestię parkowania na chodniku reguluje ustawa o prawie i ruchu drogowym. Oddział 2, dotyczący zatrzymania i postoju, przewiduje, że parkowanie auta na chodniku jest możliwe, jednak tylko w przypadku, jeśli spełnimy odpowiednie wymagania. Pojazd, który ma masę nieprzekraczającą 2,5 tony, może zatrzymać się na chodniku, jeśli nie obowiązuje tam zakaz postoju, zaparkowane auto nie powoduje utrudnień ani zagrożeń w ruchu, a dla pieszych pozostaje co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni. Co ważne, zaparkowane auto nie może również w żaden sposób ograniczać wjazdu i wyjazdu na posesję, nie powinno zatem blokować bramy. W większych, ruchliwych wsiach warto pamiętać, że nie wolno parkować mniej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych.
Parkowanie auta przy drodze na wsi – o czym trzeba pamiętać?
Do specyfiki wsi należy to, że po drodze poruszają się nie tylko samochody, ale także maszyny rolnicze. Niektóre z nich są bardzo duże i masywne – na przykład już niebawem na drogi wyjadą kombajny do koszenia zbóż. Mają one pełne prawo poruszać się drogami publicznymi, jeśli spełniają określone warunki. Jeżeli wiemy o tym, że nasza działka leży przy drodze dojazdowej do pola, bądź sąsiad-rolnik poinformuje nas, że będzie przejeżdżał tamtędy dużą maszyną, lepiej nie ryzykować i odsunąć auto maksymalnie od ulicy. Chodzi nie tylko o zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które mogłoby zostać naruszone, ale także o dobro naszego pojazdu – kombajn może przypadkiem go zarysować lub w inny sposób uszkodzić.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements