Czy można zgłosić wycinkę drzewa na posesji przez Internet?
Dotychczasowe prawo uniemożliwiało zainteresowanym zgłoszenie chęci wycięcia drzewa drogą elektroniczną. Nowe przepisy, które wejdą w życie z dniem 27 stycznia 2023 r., będą dawały taką możliwość. Wszystko za sprawą planu wobec urzędów, dotyczącego rozwoju procesu cyfryzacji, którego jednym z działań jest poszerzenie obecnej listy wniosków możliwych do złożenia przez Internet, gdzie znalazł się m.in. wniosek o zezwolenie na wycinkę drzew na własnej działce.
Ile trzeba czekać za rozpatrzeniem wniosku o wycinkę drzew?
Zmiany w sprawie wniosku o zezwolenie na wycinkę drzew na własnej działce najprawdopodobniej będą dotyczyły również skrócenia terminu oczekiwania na ich rozpatrzenie. Zgodnie ze starymi przepisami prawa okres oczekiwania na przyjazd wyznaczonej z urzędu osoby na oględziny wynosił 21 dni, w 2023 r. ma to być 14 dni. Skróceniu ulegnie również czas na odwołanie się od podjętej decyzji i będzie wynosił 7 dni, dotychczas było to 14 dni, a samo rozpoznanie sprzeciwu będzie musiało nastąpić w ciągu 14 dni od jego wniesienia.
Czy zawsze trzeba zgłaszać wycinkę drzewa do urzędu?
Zgodnie z przepisami prawa zgłoszenie wycinki drzewa do urzędu jest obowiązkowe, nawet jeśli jest to drzewo na prywatnej działce. Regulacja dotyczy drzew, których obwód liczony na wysokości 5 cm wynosi więcej niż:
- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Czy zwiększy się obwód drzew, które będzie można wycinać bez pozwolenia?
Możliwe, że w 2023 r. zwiększony zostanie obwód pni drzew, których wycinkę należy zgłosić w urzędzie. Kwestia ta jest jeszcze rozpatrywana. Prognozowana zmiana ma dotyczyć poszerzenia obwodu o 20 cm, czyli do:
- 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 70 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Wysokość mierzenia obwodu ma pozostać bez zmian i wynosić 5 cm.
Czy są drzewa, które można wycinać bez zezwolenia?
Jak się okazuje, wycinkę nie wszystkich drzew należy zgłaszać do urzędu. Nie jest to konieczne w przypadku:
- krzewu lub krzewów,
- drzew lub krzewów złamanych lub wywróconych w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ściętych przez bobra. Jeśli na terenie twojej posesji doszło do takiej sytuacji, musisz powiadomić gminę o planowanej wycince i poczekać na przyjazd urzędnika, który przeprowadzi oględziny i zdecyduje, czy możesz to zrobić.
- drzew: bożodrzewu gruczołkowatego (Ailanthus altissima), innych gatunków — w przypadku, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,
- drzewa i krzewy owocowe — jednak, jeśli rosną one na terenach zielonych, np. Bulwarach lub w pobliżu dworków udostępnionych do zwiedzania oraz nieruchomości bądź jej części wpisanej do rejestru zabytków, należy zgłosić ten fakt w urzędzie.
oprac. Justyna Czupryniak