StoryEditorPorządek na działce

Liście sąsiada spadają na teren twojej posesji? Zobacz, co możesz z tym zrobić

Jesień to wyjątkowo urokliwa pora roku, jednak jak w przypadku każdego sezonu, też ma swoje minusy. Choć opadające kolorowe liście cieszą oczy przechodniów, dla niektórych właścicieli posesji oznacza to tylko jedno – sprzątanie! Kto musi sprzątnąć liście opadające z drzewa na sąsiedniej posesji, które lądują na twojej działce?

Liście sąsiada na twojej posesji: kto musi je sprzątnąć?

Liście opadłe z drzewa sąsiada, które zdobią twój trawnik, ale zarazem powodują, że ich sprzątanie się nie kończy, mogą być irytujące. 

Co z tym zrobić? Mamy złą wiadomość… Nie ma podstawy prawnej, która mogłaby nakłonić sąsiada do uprzątnięcia bałaganu stworzonego przez jego liście. Można jedynie porozmawiać z sąsiadem i uzgodnić, co w takiej sytuacji zrobicie. Jak wiadomo, rozmowy z sąsiadami kończą się jednak różnie, a to, czy sąsiad zgodzi się na sprzątanie wspomnianych liści, pozostaje wyłącznie do jego decyzji.

Kto ostatecznie musi sprzątnąć liście z naszej posesji? Sąsiedzi nie mają obowiązku sprzątania liści ze swoich drzew, które znalazły się na cudzej działce. To zadanie przypada wyłącznie właścicielowi posesji, na której znajdują się liście. Przepisy mówią o tym, że to właśnie jego obowiązkiem jest utrzymanie czystości i porządku w obrębie własnej nieruchomości.

Opadłe liście – co znajdziemy w przepisach?

W kodeksie cywilnym znajduje się zapis prawny, który dotyczy tzw. prawa sąsiedzkiego (art. 144 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121)). Artykuł prawny sugeruje, że właściciel nieruchomości musi powstrzymać się od działań, które mogą zakłócać korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. W przepisie nie ma zatem mowy o liściach sąsiada, które opadają na nasz trawnik.

Jedyny zapis, który jest korzystny dla właściciela nieruchomości, dotyczy drzew rosnących na działce sąsiada, a dokładniej – jego owoców. Jeśli owoce przechodzą z sąsiedniego gruntu na naszą posesję, mamy prawo do zebrania ich oraz do obcinania gałęzi i korzeni drzewa (art. 150 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121))

Istnieje jednak zapis, który jasno mówi o tym, kto powinien utrzymywać porządek na posesji z przylegającym chodnikiem. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu nieruchomości. Co dokładnie rozumie się przez utrzymanie czystości i porządku? Nie tylko musisz sprzątnąć opadłe liście, ale też usunąć śnieg, błoto oraz lód (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 września 1996 r.). Warto pamiętać, że niestosowanie się do przepisów wiąże się z karą pieniężną.

Kary za niestosowanie się do przepisów o porządku na posesji

Kary to nie jedyne konsekwencje wynikające z nieutrzymywania czystości i porządku na posesji, lecz warto mieć je na uwadze. Jeśli nie sprzątniesz mokrych liści sprzed swojej posesji i przechodzień poślizgnie się – może domagać się odszkodowania od właściciela nieruchomości. Co więcej, za niesprzątnięcie zalegających na chodniku liści, można dostać mandat. Ważne jest, by liście zutylizować w legalny sposób! Spalanie liści na działce może cię kosztować nawet do 500 zł. Kiedy utylizacja liści nie należy do twoich obowiązków? Jeżeli za postój samochodów na przylegającym do twojej posesji chodniku pobiera się pieniądze, sprzątaniem i utylizacją liści powinna się zajmować gmina.

 

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:41