StoryEditorPtaki na posesji

Masz problem z gołębiami? Dowiedz się, jak z nimi walczyć. Nie każde rozwiązanie jest legalne!

Gołębie gniazda to prawdziwa plaga w miastach, jednak ptasi lokatorzy mogą sprawiać kłopoty również mieszkańcom wsi. Jeżeli na twoim balkonie, strychu lub w zakamarku podwórka pojawiło się gołębie gniazdo, możesz spróbować się go pozbyć, jednak uważaj - nie wszystkie zalecane metody są zgodne z prawem! Jak się pozbyć gołębi?

Gdzie gołębie zakładają gniazda? 

Gołębie stanowią atrakcję tylko wtedy, gdy drepczą po krakowskim rynku. Jeżeli zaczynają podejrzanie często dreptać na naszym balkonie, chcemy się ich pozbyć! Te ptaki lubią zakładać swoje gniazda właśnie na balkonach – niekoniecznie tych miejskich. Mogą zechcieć zamieszkać także na gzymsie, w zakamarkach murów czy na strychu. Jeżeli na terenie twojej działki jest np. stara stodoła bądź budynki gospodarcze, z dużym prawdopodobieństwem spotkasz tam gruchających lokatorów. Ich gniazda są zwykle zbudowane z patyków i źdźbeł trawy, mają uproszczoną konstrukcję, jednak ich niedbały wygląd to zmyłka - pozbycie się gołębi z wybranego przez nie miejsca może być trudne! 

Dlaczego warto usuwać gniazda gołębi? 

Niektórym gołębie gniazda w ogóle nie przeszkadzają, zwłaszcza jeżeli ptaki ulokowały się w budynku gospodarczym i nie brudzą balkonu czy okien. Warto jednak wiedzieć, że czarna legenda wokół gołębi ma w sobie ziarno prawdy. Przenoszą one liczne choroby, w tym także takie, które są groźne dla człowieka. W ich odchodach znajdują się mikroorganizmy, mogące wywołać między innymi boreliozę czy kryptokokozę. Z tego powodu lepiej zadbać o to, by ptaki jednak nie zakładały gniazda na balkonie czy strychu – nawet najwięksi ich miłośnicy powinni troszczyć się o swoje zdrowie. 

Czy gniazda gołębi wolno niszczyć? 

Okres lęgowy gołębi trwa od kwietnia do sierpnia. W tym czasie możesz zauważyć, że na twoim balkonie czy parapecie pojawiają się patyki. To nie przypadek – w ten sposób gołębie szykują się do wicia gniazda. Nawet dwa czy trzy patyczki i strzęp trawy to zły znak! Te pierwotne gołębie konstrukcje można niszczyć i wyrzucać. Nic za to nie grozi. Należy jednak pamiętać, że ptaki są uparte i mogą wciąż na nowo przynosić patyki i próbować wić gniazdo w tym samym miejscu. Z tego powodu warto je odstraszać, najlepiej czymś brzęczącym i błyszczącym - mogą się przydać opróżnione puszki po napojach czy stare płyty CD. Wytrwałość to klucz, bowiem jeżeli gołębicy uda się złożyć jajka, gniazda nie wolno będzie ruszyć, a ptak z dużym prawdopodobieństwem wróci w to samo miejsce za rok

Kiedy nie wolno niszczyć gniazd gołębi? 

Stało się: w kącie twojego strychu pojawiło się gołębie gniazdo, a w środku są już jajka. Co dalej? Przepisy są niejasne. Warto obserwować gniazdo: jeżeli gołębica nie będzie wysiadywała jaj, jest bardzo prawdopodobne, że je porzuciła. Wówczas można się ich pozbyć bez żadnych konsekwencji. Jednak w sytuacji, gdy troskliwa gołębia mama opiekuje się niewyklutym potomstwem, lepiej nie ruszać gniazda. Wówczas trzeba poczekać, aż ptaszki wyklują się i dorosną na tyle, by samodzielnie odlecieć. Dopiero wtedy można usunąć opuszczone gniazdo, a najlepiej także wyczyścić i zdezynfekować jego okolice. 

Jaka kara grozi za usunięcie gniazda gołębi? 

Dzikie gołębie są pod ochroną. Z tego powodu nie wolno niszczyć ich gniazd, gdy są tam pisklaki. Taki czyn może zostać ukarany i to surowo – grozi za to kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności do 3 lat! W skrajnym przypadku, jeżeli do pozbycia się piskląt zastosowano wyjątkowo okrutne metody, kara może wzrosnąć do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 00:13