StoryEditorPrawo polskie

Młodzież nie kupi energetyków w automacie! Jest ostateczna decyzja Sejmu

18.08.2023., 11:21h
Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom do 18. roku życia. Ostatnim etapem jest podpis prezydenta. Na co nie chcieli zgodzić się posłowie?

Zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim, zakaz sprzedaży tych napojów w placówkach oświatowych i w automatach to tematy, które znów znalazły się na wokandzie. Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym ma na celu ochronę zdrowia młodych ludzi.

Decyzja sejmu w sprawie ustawy o zakazie sprzedaży energetyków

Jak się okazuje Sejm sprzeciwił się propozycjom Senatu, który chciał złagodzenia omawianej ustawy. Co nie spodobało się Sejmowi?

  • Pomysł, aby napoje energetyczne mogły być sprzedawane w automatach w określonych miejscach, które są niedostępne dla osób poniżej 18. roku życia, np. w szkołach dla dorosłych, szkołach policealnych, jednostkach systemu szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstwach;
  • Pomysł, aby dla oznaczenia opakowań napoju energetycznego można użyć określenia "napój energetyzujący";
  • Pomysł, aby produkcja lub importowanie napojów energetycznych niespełniających wymogów ustawowych w zakresie obowiązku oznaczenia opakowania jednostkowego była zagrożona jedynie grzywną do 200 tys. złotych (utrzymano także karę ograniczenia wolności, albo obie te kary łącznie).
  • Pomysł, aby zakaz sprzedaży napojów energetycznych nie dotyczył napojów wyprodukowanych lub importowanych przed dniem wejścia w życie ustawy – o ile ich sprzedaż nastąpi w ciągu 24 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizowanych przepisów (po upływie tego terminu napoje energetyczne, które nie będą spełniały wymogów ustawowych w zakresie ich oznaczenia będą musiałby być wycofane ze sprzedaży);
  • Pomysł, aby wydłużyć vacatio legis z 1 stycznia 2024 r. do 1 lipca 2024 r. przepisów dotyczących zakazu sprzedaży i oznaczania produktów;

Sejm zgodził się natomiast z poprawką eliminującą obowiązek umieszczania na jednostkowym opakowaniu napoju energetycznego informacji w ramce zajmującej co najmniej 1/10 powierzchni opakowania.

image
Drogi nałóg

Papierosy tylko dla bogaczy! O ile zdrożeje paczka?

Sedno ustawy o zakazie sprzedaży energetyków niepełnoletnim

Chodzi przede wszystkim o zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, jak również całkowity zakaz ich sprzedaży w placówkach oświatowych i w automatach. Energetyki to środki spożywcze, w których składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mkg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Dlaczego energetyki szkodzą nieletnim?

Nikt nie ma wątpliwości, że energetyki negatywnie wpływają na zdrowie dzieci i młodzieży. Zawierają spore ilości cukru, a do tego taurynę i kofeinę, które pobudzają i są szkodliwe dla młodego organizmu. Kofeina może uzależniać. Jakie mogą być skutki picia energetyków w młodym wieku? Na przykład zaburzenia w procesie tworzenia kości, w kształtowaniu układu nerwowego, niepokojące zmiany nastroju, rozdrażnienie, zaburzenia jakość snu dzieci.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: medonet.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:06