StoryEditorPrawo pogrzebowe

Nadchodzą duże zmiany w prawie pogrzebowym! Czego będą dotyczyć?

W najbliższym czasie prawo pogrzebowe prawdopodobnie przejdzie rewolucyjne zmiany. Ich celem jest unowocześnienie przepisów oraz zapewnienie najwyższych standardów w branży funeralnej. Co nas czeka?

Nowe prawo ma zredukować procedury 

Moment utraty bliskiej osoby jest dla człowieka niezwykle stresujący. Dodatkowych zmartwień dokłada biurokracja, związana z organizacją pogrzebu. Z tego powodu głównym zadaniem, które stoi przed nowelizatorami prawa pogrzebowego, jest maksymalne uproszczenie procedur. Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów, który koordynuje prace nad zmianami w prawie, zapowiada, że zbędne kwestie administracyjne zostaną zlikwidowane a te, które są niezbędne, będą maksymalnie uproszczone. 

Co się zmieni dla przedsiębiorców? 

Nowe prawo ma wprowadzić zmiany również dla przedsiębiorców, którzy zajmują się branżą funeralną. Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie rejestru przedsiębiorców pogrzebowych. Dzięki niemu każdy będzie mógł sprawdzić, czy firma, z której usług chce skorzystać, działa zgodnie z prawem i wytycznymi sanepidu. 

- Po stronie branży pogrzebowej chcemy, aby ten szczególny rodzaj działalności był wykonywany w sposób bezpieczny pod kątem sanitarnym, ale i etycznym. Stąd proponujemy wprowadzenie rejestru przedsiębiorców pogrzebowych, w którym każdy będzie mógł sprawdzić, czy dana firma prowadzi działalność w sposób legalny i pod kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej - mówił portalowi Prawo.pl Wojciech Labuda. 

Co ze zgłaszaniem zgonu w urzędzie? 

Zmiany legislacyjne nie będą rewolucyjne dla większości podstawowych kwestii. Zostaną one tylko przepisane bezpośrednio do ustawy, by osoby, które chcą znać swoje prawa, nie musiały wyciągać ich z orzeczeń sądów. 

Najważniejszą zmianą, z którą spotkają się wszystkie osoby, zgłaszające śmierć bliskiego, będzie to, że większość związanych z tym spraw będzie można załatwić zdalnie. 

- Nie będzie już konieczności zgłaszania zgonu w urzędzie stanu cywilnego, zamiast karty zgonu będziemy mogli się posługiwać numerem jak przy e-recepcie - ale też łatwiej będzie odszukać grób osoby bliskiej - wylicza w portalu Prawo.pl Labuda. 

Jakie zalety przyniosą zmiany w przepisach? 

Postępująca cyfryzacja w administracji funeralnej ma przełożyć się między innymi na łatwiejsze lokalizowanie urn, umieszczonych w kolumbariach, oraz elektroniczne powiadamianie o konieczności opłacenia grobu. Skutkiem tych zmian mają być między innymi niższe opłaty na cmentarzach. 

Uregulowane w nowych przepisach mają być także kwestie środowiskowe, związane z krematoriami. Chodzi o ograniczenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, takich jak pyły, rtęć i dwutlenek węgla. 

Projekt zmian w prawie pogrzebowym ma być skierowany pod obrady Rady Ministrów w najbliższych dniach.

 

oprac. na podstawie money.pl

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 01:26