Są jednak obwarowania do tej ustawy. Wielkość schronu ma mieć do 35 mkw. Schrony muszą być także przeznaczone do ochrony osób, które zamieszkują budynek jednorodzinny. Celem budowy tego typu miejsca jest przeważnie ochrona przed zagrożeniami, np. militarnymi.
Jest „tak” dla przydomowych schronów
Bez pozwolenia na budowę będzie można stawiać nie tylko przydomowe schrony, ale także ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 mkw. Tego samego dnia Sejm przyjął poprawki, które dotyczą m.in. zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m kw.
Jaka jest różnica między schronem a ukryciem?
Schrony buduje się, gdy nie ma wojny. To działanie prewencyjne, na wypadek, gdyby coś złego wydarzyło się w przyszłości. Natomiast ukrycie tworzy się i adaptuje zarówno w czasie pokoju, jak i w momencie realnego zagrożenia, np. wojny. Są to przeważnie piwnice, ziemianki, piwniczki na wino, garaże podziemne, tunele.
Schron – przed czym chroni?
Schron to budowla zamknięta, hermetyczna, zapewniająca ochronę przed niebezpiecznymi czynnikami rażenia. Dla przykładu schrony kategorii P, o podstawowej odporności, mają dawać bezpieczeństwo przed, m.in. falą uderzeniową, trzęsieniem ziemi, odłamkami bomb i pocisków, opadem radioaktywnym, pożarem, bronią biologiczną. Ukrycie chroni, ale nie tak skutecznie jak schron, ponieważ stanowi budowlę niehermetyczną.
Schron – z czego jest budowany?
Koszty postawienia schronu zależą od jego wielkości, wyposażenia i materiałów wykorzystanych do budowy. Ma on być także samowystarczalny, powinien więc posiadać własne źródło zasilania, wentylację, zbiornik na wodę i ścieki. Najczęściej wznosi się konstrukcje żelbetowe, wzmocnione betonem i stalą. Istotną sprawą jest dobra izolacja termiczna, która zapobiegnie tworzeniu się wilgoci, pleśni i grzybów. Zamknięcie schronu powinno być i ognioodporne, i wodoszczelne.
Koszt budowy schronu
Na stronach internetowych rozmaitych firm zajmujących się budową schronów padają różne kwoty. Koszt budowy tradycyjnego schronu, który spełnia wszystkie normy, może sięgnąć nawet 200 tysięcy złotych. Schrony atomowe są odpowiednio droższe. Jednak można wybudować tzw. ziemiankę lub piwniczkę, która będzie pełniła rolę schronu – w tym wypadku cena jest odpowiednio niższa, oscyluje w granicach 10 tys. zł. To stawki orientacyjne, każdy projekt jest indywidualny.
Schron – wyposażenie
Aby schron mógł spełniać swoje zadanie, musi być dobrze wyposażony. W poradniku Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pt. „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, czytamy:
– Musisz przygotować się na to, że dostęp do wody podczas kryzysu i wojny może być utrudniony. Zabezpiecz 14 litrów wody na każdego mieszkańca domu – pozwoli wam to na przetrwanie tygodnia bez bieżącego źródła. Awaryjne zapasy żywności należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Unikaj gromadzenia produktów wymagających chłodzenia i obróbki cieplnej przy przygotowaniu. Przygotuj produkty z długą datą ważności, które można zjeść na zimno – batony, konserwy, dania gotowe (bigos, klopsy, fasolka), suche pieczywo – podają specjaliści. Należy przygotować również świece, zapałki i zapalniczki, latarki, zapas baterii, naładowane powerbanki, ładowarki. Przyda się także agregat prądotwórczy.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: Schrony.edu.pl, gov.pl