StoryEditorUwaga, nowe przepisy!

Takim drewnem nie wolno palić w piecu od 1 stycznia 2024. Grozi za to mandat!

Jak co roku, od 1 stycznia w Polsce weszło w życie sporo nowych przepisów. Niektóre z nich dotyczą życia codziennego, w tym ogrzewania domów. Jak się okazuje, nie wolno już używać do tego celu określonego drewna! Jakie drewno trafiło na czarną listę i dlaczego?

Dlaczego zmieniono przepisy o paleniu drewnem? 

Zmiany w przepisach, dotyczące między innymi ogrzewania domów drewnem, które weszły w życie 1 stycznia 2024, są związane ze stopniowym wdrażaniem w Polsce ustaw antysmogowych. Od początku tego roku nowe regulacje prawne obowiązują w kilku województwach: 

 • zachodniopomorskim, 
 • kujawsko-pomorskim, 
 • wielkopolskim, 
 • dolnośląskim, 
 • śląskim, 
 • lubelskim, 
 • świętokrzyskim, 
 • podkarpackim. 

Nie wolno tam między innymi używać pieców pozaklasowych. Część województw wprowadziło także dalsze kroki, zmierzając ku eliminowaniu smogu w okresie zimowym. Wśród nich jest zakaz spalania konkretnych substancji. 

Jakim drewnem nie wolno palić w piecu od 2024 roku? 

Zakaz palenia w piecu konkretnymi substancjami ma na celu wyeliminowanie stosowania paliw stałych najgorszej jakości, które znacznie przyczyniają się do powstawania smogu i zatruwania środowiska. Takie regulacje prawne wprowadzono od 2024 między innymi na terenie województwa wielkopolskiego. Na liście zakazanych opałów znalazły się: 

 • bardzo drobny miał lub węgiel brunatny, 
 • flotokoncentrat, 
 • drewno o wilgotności większej niż 20 proc. 

Dlaczego nie wolno spalać wilgotnego drewna? 

Zalecenia, by nie spalać drewna o wilgotności przekraczającej 20 proc., nie są niczym nowym. Wiele samorządów już w poprzednich latach sugerowało, by szczególnie zatroszczyć się o jakość opału. Okazuje się bowiem, że wilgoć zmniejsza wartość opałową drewna - część energii przekierowuje się na odparowanie wody. Palenie wilgotnego drewna może poskutkować także emitowaniem trujących substancji do atmosfery, bowiem taki opał pali się w niższej temperaturze i reakcja spalania nie przebiega dokładnie tak, jak powinna. 

Czy za palenie mokrym drewnem można dostać mandat? 

Osoby, które liczą na to, że podczas ewentualnej kontroli pieców zapewnią kontrolera, iż używają wyłącznie suchego drewna, mogą się rozczarować: to nie wystarczy. W gminach, w których wprowadzono przepisy antysmogowe, które wyraźnie zakazują palenia w piecu drewnem o wilgotności powyżej 20 proc., za łamanie tego zakazu można dostać pouczenie lub mandat. Służby rzadko decydują się na tę pierwszą możliwość, zatem osoby, które ogrzewają dom wilgotnym drewnem, powinny liczyć się z możliwą karą pieniężną w wysokości do 500 zł. 

Po jakim czasie drewno nadaje się do palenia? 

Aby pozbyć się wody z drewna, należy je sezonować, czyli po prostu dać mu dobrze wyschnąć po ścięciu. Ten proces jest czasochłonny. Suszenie powinno trwać co najmniej 6 miesięcy, jednak najlepiej odczekać około 2 lata. Kupując drewno, warto poprosić sprzedawcę o certyfikat jego jakości - dzięki temu możemy dowiedzieć się wszystkiego o parametrach spalanego surowca, a w razie kontroli z łatwością udowodnimy, że nie łamiemy prawa.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 12:04