StoryEditorDzieci w szkole

“Ustawa Kamilka” – czy nauczyciel nie może kontaktować się z uczniami przez media społecznościowe?

18.08.2024., 17:00h

W szkołach i placówkach opiekuńczych zakończył się etap wdrażania nowych standardów ochrony małoletnich. Wszystko po to, aby jeszcze sprawniej reagować na przemoc wobec dzieci. Niektóre propozycje spotkały się z protestem. O co chodzi?

Spis treści:

„Ustawa Kamilka”

Zakaz kontaktowania się z uczniami

Nowe standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich – kogo dotyczą?

„Ustawa Kamilka”

15 lutego 2024 roku weszły w życie nowe standardy ochrony małoletnich. Dzięki zmianom w Kodeksie Rodzinnym i opiekuńczym, bliżej znanym jako “ustawa Kamilka”, dzieci mają poczuć się bardziej bezpieczne. Nowelizacja ma je uchronić przed przemocą, nie tylko na tle seksualnym. Modyfikacje te powstały jako wyraz sprzeciwu wobec tragedii ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma przy niemym przyzwoleniu rodzonej matki. Nowe przepisy mają chronić dzieci przed agresją ze strony dorosłych, aby w przyszłości nie dochodziło do takich bestialskich czynów.

Zakaz kontaktowania się z uczniami

Nowe regulacje powinny zostać wdrożone do szkół do 15 sierpnia 2024 roku. W przeciwnym wypadku na placówkę może zostać nałożona kara. Niektóre proponowanych zapisów spotkały się z ostrym sprzeciwem nauczycieli i rodziców. O jakich fragmentach mowa? Chodzi przede wszystkim o nowe standardy dotyczące formy komunikowania się nauczycieli ze swoimi uczniami. Wprowadzono bowiem zakaz kontaktowania się poprzez media społecznościowe po lekcjach, jeżeli dyrektor nie jest stroną dialogu i w nim nie uczestniczy. Dla wielu zainteresowanych to znaczne utrudnienie, ponieważ spora liczba pedagogów zakłada specjalne grupy na Facebooku, kontaktuje się za pomocą Messengera lub WhatsAppa. Przepisowi towarzyszy zakaz spoufalania się z podopiecznymi. Wielu nauczycieli obawia się, że nowe regulacje mogą przyczynić się do pogłębiania dystansu między nimi a uczniami.

Zobacz także: Stypendia dla zdolnej młodzieży ze wsi. Premier przyzna im aż 20 mln zł

Należy jednak dodać, że każda placówka ma wypracować własne standardy działania i reagowania na przemoc, a następnie zapoznać z nimi wszystkich zainteresowanych. Chodzi przecież o ochronę uczniów przed agresją i przemocą psychiczną, fizyczną, emocjonalną i tą wynikającą z cyberprzestrzeni. Zatem, jeśli dyrekcja postanowi, że w szkole kontakt może przebiegać przez popularne komunikatory, to tak będzie. 

Nowe standardy ochrony małoletnich

Kolejnym novum jest zapis mówiący o tym, że wszystkie osoby, które prowadzą zajęcia, czy mają styczność z dziećmi, muszą udokumentować swoją niekaralność z Krajowego Rejestru Karnego, będą także sprawdzane w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Jest też sporo zapisów dotyczących spraw sądowych. Sędziowie orzekający w sprawach związanych z prawem rodzinnym będą zobowiązani do wzięcia udziału w specjalistycznych szkoleniach, aby móc lepiej zrozumieć dzieci i móc rozpoznawać, czy dziecko jest ofiarą przemocy. Jeśli dojdzie do postępowania sądowego, dziecko będzie mogło być wysłuchane przez sąd tylko raz, chyba że dobro dziecka wymaga ponownego przeprowadzenia tej czynności lub taką potrzebę zgłasza samo dziecko. Będzie ono ponadto reprezentowane przez powołaną do tego osobę,

image
Pieniądze na dziecko

"Dobry start": komu przysługuje dodatkowe 100 zł na wyprawkę?

Standardy ochrony małoletnich – kogo dotyczą?

Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim szkół, przedszkoli, szkół, schronisk młodzieżowych, placówek opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych – tych miejsc, do których uczęszczają nieletni, ale nie tylko. Standardy te mają obowiązywać także w miejscach zakwaterowania zbiorowego i tych świadczących usługi hotelarskie.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 16:11