StoryEditorEnergia wiatrowa

Ustawia wiatrakowa po poprawkach: co trzeba wiedzieć?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nową wersję tak zwanej ustawy wiatrakowej. Uwzględnia ona poprawki, których domagano się w toku konsultacji. Jaki jest obecny kształt ustawy i co ona przewiduje?

Spis treści:

Ministerstwo Klimatu chce zwiększyć możliwość inwestycji w OZE 

Tak zwana ustawa wiatrakowa, czyli oficjalnie “Projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw” ma na celu zwiększenie możliwości inwestycji w odnawialne źródła energii. Taki jest cel Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Projekt jest już po pierwszych konsultacjach podczas których okazało się, że trzeba wprowadzić w nim zmiany. 

Co nowego w projekcie ustawy wiatrakowej? 

Zaktualizowany projekt ustawy wiatrakowej został wzbogacony o następujące zapisy: 

  • lokalizowanie elektrowni wiatrowych w odległości nie mniejszej niż 1500 m od parków narodowych i nie mniejszej niż 500 m od rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000, 
  • uregulowanie możliwości zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, jakim jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny, 
  • ujednolicenie procesu planistycznego zawartego obecnie w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z ogólnymi zasadami znajdującymi się w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, 
  • usprawnienie regulacyjne funkcjonowania mechanizmu udostępnienia co najmniej 10% mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom korzystających z wytwarzanej energii w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych. 

Przeczytaj także: Już tyle wniosków w programie Mój Prąd 6.0! Trzeba się spieszyć!

Jaka będzie odległość wiatraków od domów? 

Dla większości Polaków najbardziej interesująca jest kwestia tego, w jakiej odległości od budynków mieszkalnych będą mogły powstawać wiatraki. Obecnie prawo przewiduje, że tego typu instalacja powinna być odsunięta od zabudowań o dziesięciokrotną wartość wysokości wiatraków (tzw. zasada 10H). Ten przepis ma być jednak zlikwidowany: w projekcie ustawy wiatrakowej przewiduje się, że wiatraki powstaną 500 m od zabudowy mieszkalnej. Tym samym nie będą zlokalizowane tuż obok domów, jednak będzie mogło powstać ich więcej. 

Kto będzie mógł montować instalacje OZE? 

Ustawa wiatrakowa przewiduje także nowości w zakresie tego, kto może instalować systemy OZE. Dotąd certyfikat przyznawany był na podstawie dyplomu ukończenia studiów, związanych z energią odnawialną. Tymczasem nowe przepisy pozwolą nabyć uprawienia każdej osobie, która zda praktyczno-teoretyczny egzamin bez potrzeby dodatkowego kończenia studiów inżynierskich.

Przeczytaj także: Masz panele fotowoltaiczne? Czekają Cię zmiany na lepsze

Co nowego w ustawie wiatrakowej? 

Ustawa wiatrakowa w obecnym kształcie wprowadza także zmiany w innych ustawach o OZE. Ministerstwo Klimatu chce między innymi silniej wesprzeć biogazownie. Planowane zmiany dotyczą: 

  • rozszerzenia obowiązków weryfikacyjnych, 
  • zmian doprecyzowujących w mechanizmach wsparcia OZE, 
  • wprowadzenia wsparcia dla biometanu w instalacjach powyżej 1 MW, 
  • zmiany w wymogach wydawania certyfikatu instalatorom instalacji odnawialnego źródła energii.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 15:47