Krajowy System e-Faktur (e-faktura) – jak przypomina resort finansów – to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami i zapewniają im bezpieczeństwo rozliczeń, a także są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT.
Jak wyglądają obecne przepisy?
Od 1 stycznia tego roku podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
– Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania w postaci elektronicznej i papierowej – informuje Ministerstwo Finansów.
Jak podkreśla resort, KSeF oznacza zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur. Po wystawieniu trafiają z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), gdzie są dostępna w tym systemie, a kontrahent ma możliwość ich pobrania.
Jakie korzyści przyniesie e-faktura?
Ministerstwo Finansów wylicza szereg korzyści związanych ze stosowaniem e-faktur. Pierwsza to zmniejszenie kosztów (faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców). Kolejna to usprawnienie obrotu gospodarczego – wprowadzenie jednego standardu faktury (zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych na dane cyfrowe to zarazem cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników).
Do korzyści należy też zaliczyć zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń, brak duplikatu faktur, wgląd w ścieżkę obiegu faktury czy zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług.
Wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców?
– E-faktura przyspieszy obrót pomiędzy firmami – przekonywał w ubiegłym roku Jan Sarnowski, ówczesny wiceminister finansów. – Przedsiębiorcy, którzy z niej skorzystają, dokonają korekty in minus po prostu w momencie jej wystawienia, bo obie strony transakcji będą ją widziały w systemie. To również bardzo wygodne rozwiązanie. E-faktura ma postać ustrukturyzowaną – oznacza to, że ma zawsze ten sam format. Kluczowe informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej w tym samym miejscu – podkreślał wówczas Sarnowski.
Karol Pomeranek
foto: envato elements