StoryEditorPodatki od spadku

Zmiany w darowiznach i spadkach. Co nowego od lipca 2023?

Początek lipca 2023 przyniesie zmiany w przepisach. Obejmą one między innymi kwestie związane z darowiznami oraz spadkami, które zostaną zwolnione z podatku w zwiększonej wysokości. Co jeszcze się zmieni w najbliższym czasie?

Kolejny wzrost kwoty wolnej od podatku 

1 lipca przyniesie ze sobą kolejny wzrost kwoty wolnej od podatku. Poprzedni wprowadzono zaledwie kilka miesięcy temu – 10 października 2022. Wówczas wzrosła kwota wolna od podatku dla wszystkich trzech grup podatkowych, zaszły także zmiany w skali podatkowej. Tym razem zmienią się między innymi limity dotyczące darowizn i spadków, jednak w ich przypadku skala podatkowa pozostanie taka sama. 

Jakie grupy podatkowe i limity obowiązują do końca czerwca 2023? 

Obecnie w polskim prawie obowiązują trzy grupy podatkowe, które znajdują zastosowanie przy spadkach i darowiznach. W każdej z nich kwota wolna od podatku jest inna. Obowiązujące do końca czerwca 2023 grupy i kwoty przedstawiają się następująco: 

  • I. Najbliższa rodzina: rodzice i dzieci – darowizny są zwolnione z opodatkowania pod warunkiem zgłoszenia w urzędzie skarbowym otrzymania darowizny o wartości powyżej 10 434 zł
  • II. Dalsza rodzina (wujkowie, ciocie itp.) - kwota wolna: 7 276 zł
  • III. Wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy - kwota wolna: 4 902 zł.  

Jakie będą nowe kwoty wolne od podatku przy spadkach i darowiznach? 

Od 1 lipca 2023 będą obowiązywały nowe kwoty wolne od podatku we wszystkich trzech grupach. Ustalono je na poziomie: 

  • I. Najbliższa rodzina: rodzice i dzieci – darowizny są zwolnione z opodatkowania pod warunkiem zgłoszenia w urzędzie skarbowym otrzymania darowizny o wartości powyżej 36 120 zł;  
  • II. Dalsza rodzina (wujkowie, ciocie itp.) - kwota wolna: 27 090 zł;  
  • III. Wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy - kwota wolna: 18 060 zł

Jakie będą limity kwot przy darowiznach od wielu osób? 

Od 1 lipca będą obowiązywać również limity, obowiązujące w przypadku darowizn od wielu osób. Do tej pory polskie prawo nie przewidywało takich ograniczeń. 

Nowe limity kwot przy darowiznach od kilku osób otrzymanych w ciągu 5 lat mają być następujące: 

  • I grupa – 108 360 zł
  • II grupa – 81 270 zł
  • III grupa – 54 180 zł

Co istotne, jeśli wartość darowizny od pojedynczej osoby nie przekracza określonego progu w grupie, to nie trzeba odprowadzać od niej podatku. 

Co się nie zmieni w spadkach i darowiznach? 

Lipcowa nowelizacja prawa, w odróżnieniu od tej z października 2022, nie wprowadza zmian w skali podatkowej. Oznacza to, że spadki i darowizny, które nie zmieszczą się w nowej kwocie wolnej, będą rozliczane według obowiązujących do tej pory stawek podatkowych. Nie zmieniło się również to, że najbliższa rodzina, zwana niekiedy “grupą zerową” – czyli małżonkowie, zstępni (córka, syn, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha – są zwolnieni z konieczności opłacenia podatku od spadku lub darowizny, jednak tylko pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy poinformują urząd skarbowy o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Jeżeli ten termin zostanie przekroczony, spadkobierca będzie musiał zapłacić podatek, jednak tylko od nadwyżki ponad kwotę wolną. 

Bez zmiany pozostaje także reguła, według której obdarowany będzie zwolniony od podatku, jeżeli otrzymał darowiznę od krewnego zaliczonego do grupy I, a uzyskane środki przeznaczył w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na mieszkanie, dom lub spłatę kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami. Na tym samym poziomie pozostaną limity, obowiązujące w tej sytuacji: 10 434 zł przy darowiźnie od jednej osoby oraz 20 868 zł przy darowiźnie od wielu osób łącznie. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:47