StoryEditorKredyty

Przełom w sprawie kredytów hipotecznych! Raty wreszcie zmaleją?

Po miesiącach podwyżek stóp procentowych i wskaźnika WIBOR, ten drugi wreszcie zaczął się obniżać. To dobra wiadomość dla kredytobiorców, choć część z nich zapewne jeszcze przez chwilę nie odczuje jej w portfelach. Czy to początek końca kryzysu?

Jakie było rekordowe notowanie wskaźnika WIBOR? 

Wskaźnik WIBOR w 2022 roku był na ustach wszystkich, a to za sprawą jego rekordowej wysokości, która przełożyła się na wysokie koszty złotówkowych kredytów hipotecznych. Okazuje się jednak, że możliwe jest, iż najgorsze polscy kredytobiorcy mają już za sobą. Po szczytowym punkcie, który został osiągnięty w październiku, WIBOR wreszcie zaczął spadać! To dobra wiadomość dla kredytobiorców, bowiem jeszcze dwa miesiące temu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 7,34 proc., skutkując wzrostem rat. 

Ile wynosi wskaźnik WIBOR pod koniec 2022 roku? 

Grudzień przyniósł zauważalne obniżki wskaźnika WIBOR. Rekordowo niski w ostatnich miesiącach poziom 7,14 proc. odnotowano 12 grudnia. Kolejny odczyt z 21 grudnia pokazał niewielki wzrost – 7,19 proc. 

Zdaniem ekspertów, nie jest przesądzone, że tendencja spadkowa utrzyma się w przypadku wskaźnika WIBOR. Jednak część kredytobiorców, których zobowiązania wobec banków są aktualizowane właśnie w grudniu, z pewnością ucieszy się z tego, że ich raty nie wzrosną aż tak bardzo. 

Kto może liczyć na niższe raty kredytu? 

Banki korzystają z dwóch stawek WIBOR do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych. Są to tak zwane wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M. W zależności od tego, na który bank się decyduje, oprocentowanie jest aktualizowane co 3 lub co 6 miesięcy. 

Ekonomiści uważają, że jeśli utrzyma się tendencja spadkowa wskaźnika WIBOR lub przynajmniej pozostanie on na tym samym poziomie, najbardziej odczują to osoby, których oprocentowanie zostało zaktualizowane w listopadzie 2022. Był to bowiem najgorszy moment, w którym wskaźnik był rekordowo wysoki. 

Na niższe raty mogą liczyć także te osoby, które dopiero teraz zdecydują się wziąć kredyt. Będzie on tańszy niż jeszcze miesiąc-dwa temu. 

Co oznacza likwidacja WIBOR? 

Jednym z elementów tarczy kredytowej, którą zaproponował rząd, by ulżyć polskim kredytobiorcom, jest zastąpienie wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem referencyjnym. Padło na WIRON, który będzie podstawą oprocentowania kredytów już od stycznia 2023. Jednak dla osób, które już mają kredyty, ta zmiana póki co niczego nie oznacza. W tym przypadku stosuje się zasada, że prawo nie działa wstecz i zobowiązanie wobec banku musi być spłacone według reguł, które obowiązywały w momencie jego zaciągania. Na razie nie pojawiły się plany przestawienia wszystkich kredytów na wskaźnik WIRON. 

Zastąpienie wskaźnika WIBOR wskaźnikiem WIRON będzie jednak prawdopodobnie korzystne dla osób, które dopiero zaciągną kredyty. W tej chwili jest on bowiem niższy: około połowy grudnia utrzymuje się mniej więcej na poziomie 6,5 proc.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 22:12