Co to jest rejestr gruntów?
Rejestr gruntów jest rejestrem publicznym prowadzonym przez prezydenta miasta lub starostę powiatowego. Służy on do gromadzenia na bieżąco aktualizowanych danych dotyczących gruntów, budynków, mieszkań i innych lokali na danym obszarze. W ten sposób to kluczowe narzędzie, które pomaga w zrozumieniu, kto jest właścicielem konkretnej działki, jakie są jej granice oraz jaką funkcję pełni w planie zagospodarowania przestrzennego.
W jakim celu generowane są wypisy z rejestru?
Pobrany dokument ułatwia prowadzenie wielu spraw administracyjnych oraz sądowych. Zawiera szczegółowe informacje o danej nieruchomości. Wypis dostępny jest w wersji pełnej lub uproszczonej. Tę pierwszą wykorzystuje się m.in. w procedurze związanej z wykonaniem wpisu do księgi wieczystej.
Rejestr gruntów - kiedy potrzebny jest wypis?
Wniosek o wypis z rejestru gruntów składają m.in. osoby, które:
- chcą założyć księgę wieczystą dla danej nieruchomości
- są uczestnikami toczącego się postępowania spadkowego i zostały zobligowane do przedłożenia takiego dokumentu
- zawierają umowę w formie aktu notarialnego o przeniesieniu praw własności budynku, lokalu lub działki
- planują dokonać podziału lub scalenia budynku bądź działki
- chcą wykonać operat szacunkowy nieruchomości
- starają się o kredyt hipoteczny w banku.
Dokument ten wydawany jest na papierze, folii albo w formie cyfrowej. Wszystkie kwestie dotyczące rejestru gruntów oraz możliwości uzyskiwania wypisów reguluje Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dn. 17 maja 1989 r.
Baza wiedzy o nieruchomości
Jeśli planujemy kupić lub sprzedać dom, mieszkanie albo działkę, w rejestrze gruntów znajdziemy kompendium wiedzy na temat konkretnej nieruchomości (jej dokładnego położenia, nazwy województwa, powiatu, jednostki ewidencyjnej, numeru obrębu ewidencyjnego, symbolu użytku i jego powierzchni w ha, numeru księgi wieczystej).
Należy jednak pamiętać, że nie każdy uzyska wypis z rejestru. W myśl przepisów Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dn. 17 maja 1989 r., wniosek o wydanie dokumentu może złożyć:
- właściciel nieruchomości
- jednostka organizacyjna zarządzająca nieruchomością
- organ administracji publicznej
- operator sieci telekomunikacyjnej
- operator systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego
- inny podmiot, który ma prawo dysponować daną nieruchomością.
Aby więc otrzymać wypis, należy posiadać prawne powody do uzyskania takiego dokumentu.
Kilka ważnych informacji dotyczących uzyskiwania wypisów
Wniosek o wypis z rejestru gruntów należy złożyć osobiście w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym, przez Internet (konto ePUAP) albo za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Koszt wypisu w wersji papierowej (wydruku) to 150 zł, natomiast za dokument elektroniczny trzeba uiścić opłatę w wysokości 140 zł.
Na wypis czeka się zwykle od 2 do 7 dni roboczych, licząc od momentu złożenia wniosku. Co istotne, dokument ma swój termin ważności wynoszący 3 miesiące od daty wydania. Jeśli w tym czasie nastąpi jakakolwiek zmiana związana z nieruchomością, uzyskany wypis ulega dezaktualizacji i automatycznie przestaje być ważny. W przypadku wątpliwości związanych z procedurą wydawania wypisów, warto poradzić się eksperta.